Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

5 fakte befasuese që do të ndryshojnë mënyrën si ju e shihni botën!

Postuar: 25/09/2018 - 17:44

A e dini se ka “gjak të artë” ose që veturat Mercedes-Benz kanë një teknologji sekrete që aktivizohet para një aksidenti? Po për faktin që tani në këtë moment njerëzit po aplikojnë për t’u bërë qytetarë të një stacioni hapësinor? Nëse nuk idinit këto mësojini tani:

1-Fjala që është thënë më zërin më të lartë është fjala”Qetësi” : Ky rekord i pazakontë është vendosur nga një mësuese në shkollën Belfast (Irlandën e Veriut). Në vitin 1994, Zonja Flanagan vendosi rekordin botëror të Guinesit kur bërtiti “Qetësi!” Zëri I saj ishte shumë më I fortë se muzika që mund të dëgjoni në çdo koncert rock. Megjithatë, video qe e vërteton këtë u filmua për të demonstruar fuqinë e mushkërive të saj.

2-Çdo vizitor dimëror i Hot Springsit Takhini do të jetë dëshmitar i njerëzve që hidhen në ujin e nxehtë të burimeve dhe më pas ngrijnë flokët në një temperaturë -22gradë. Si rezultat, njerëzit marrin fotografi të flokëve të tyre qesharak dhe të çuditshëm.

3-Disa makina të Mercedes Benz lëshojnë tingullin e quajtur “zhurma rozë” përpara një përplasjeje.

Ky sistem quhet Pre-Safe. Kur sensorë të automjetit kanë zbuluar një përplasje, sistemi luan “zhurmën rozë” që është pothuajse e padëgjueshme, por i bën muskujt e veshëve të tensionuar. Ky sistem ndihmon një shofer të shmangë dëmtimin ose humbjen e dëgjimit si pasojë e aksidentit.

4-Njerëzit kanë filluar të aplikojnë për tu bërë pjese të qytetarëve të hapsirës:

është shteti i parë që do të vendoset në orbitën e Tokës, ka flamurin, emblemën, kushtetutën dhe presidentin. Po, ata kanë zgjedhur tashmë presidentin e parë, është shkencëtari rus dhe biznesmeni Igor Ashurbeyli. Gjithashtu thuhet se projekti është tashmë i financuar plotësisht dhe ka nisur të ndërtohet. Nëse vendosni të aplikoni për shtetësi, ju mund ta bëni në adresën: Asgardia.space.

5-43 persona në botë kanë të ashtuquajturin gjakun e artë:

Ky lloj i gjakut quhet “gjak i artë” për shkak se është shumë I rrallë . Ai mund të përdoret në transfuzionet gjaku për çdo lloj grupi. Njerëzit me këtë tip (Rh-null) gjaku janë donatorët më të vyer të gjakut në botë. Sot, ka vetëm 43 njerëz të gjallë me këtë lloj gjaku. A mendoni se ne mund ta konsiderojmë këtë fakt një hap të ri në evolucionin njerëzor? 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/12/2018 - 07:04

Dashi-Në dashuri nëse e gjeni veten të dyjëzuar prej situatave, do të thotë se nuk është ende momenti për të marrë një vendim. Do të jetë një shenjë e fatit ajo që do ju udhëzojë.

Postuar: 18/12/2018 - 23:56

Po, paraqitja ka shumë rëndësi për partnerin dhe kjo nuk ka pikë dyshimi.Madje, sipas një studimi

Postuar: 18/12/2018 - 23:07

 Një pensionist ka kryer aktin përfundimtar të mirësisë kur i bleu vajzës së vogël, që jeton

Postuar: 18/12/2018 - 22:56

Dashi: Nëqoftëse partneri juaj është në shenjën e Dashit ai është i vendosur dhe dëshiron të jetë

Postuar: 18/12/2018 - 22:42

Disa orë në lindje të Moskës, ku lumi Sura takohet me Vollgën, një laborator ish-sovjetik pompo

Postuar: 18/12/2018 - 21:33

Një vajzë 11-vjeçare, e cila kishte në tru një tumor të paoperueshëm, i ka lënë mjekët që po merr

Postuar: 18/12/2018 - 21:19

Ava Max është këngëtarja shqiptare e radhës, e cila po korr suksese ndërkombëtare.  Emri i