Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

5 mënyra si të jeni më të organizuar dhe më produktivë

Postuar: 24/03/2019 - 23:55

Krijoni një inventar mendor

Shkruani gjërat që duhet të bëni në letër (detyrimet) si dhe gjërat që dëshironi të bëni (dëshirat). Kujdesuni që të mos harroni asgjë.

Shqyrtoni pse po bëni secilën nga zgjedhjet në listë
Shpesh është tendenca e të mbingarkuarit të vetes me shumë gjëra, e në fund të ditës shumica përfundojnë të jenë veprime inercie. Duke shqyrtuar arsyet e zgjedhjeve të bëra bëheni të vetëdijshëm se çfarë ju duhet vërtet dhe çfarë jo.

Bëni dy pyetjeve për secilin nga opsionet në listës
“A është e domosdoshme?” dhe “A ka rëndësi për mua ose për dikë që unë e dua?” Nëse përgjigjja është një jo, cilësojini zgjedhjet si zbavitje. Në këtë mënyrë, lista e prioriteteve bëhet akoma më e qartë.

Punoni për prioritetet e seleksionuara
Pasi të seleksiononi gjërat vërtet të rëndësishme të listës, e vetmja gjë që mbetet është organizimi i kohës për të përmbushur “misionet”.

Bëjeni listën pjesë të rutinës suaj ditore
Është e rëndësishme që lista ditore të kthehet në një disiplinë tuajën. Punët ndryshojnë gjatë gjithë kohës, ndaj është e rëndësishme që lista të përditësohet në varësi të gjërave që keni për të bërë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 20:28

Tregohuni të kujdesshëm që gjithçka ta konsumoni në sasinë e duhur.

Një burrë që konsumoi shumë sildenafilin, përbërës aktiv në Viagra përfundoi me probleme serioze në shikim.

Postuar: 18/07/2019 - 20:20

Ngjarje të tilla janë mjaft të rralla.

Postuar: 18/07/2019 - 19:43

Një grua ka humbur jetën pasi ka rënë nga kati i nëntë i një ndërtese, ndërsa po kryente marrëd

Postuar: 18/07/2019 - 19:05

Një peshkatar ka gjetur në det një shishe që mbante brenda një letër të shkruar 50 vite më parë

Postuar: 18/07/2019 - 18:26

Kur zbuloi se e shoqja kishte të dashur, humbi toruan dhe pasi zbuloi rivalin në dashuri, mori nj

Postuar: 18/07/2019 - 18:14

Ky rast i pazakontë i një gruaje nga Britania e Madhe është bërë viral në rrjet.

Postuar: 18/07/2019 - 18:05

Ka gjëra në jetë që duken të destinuara për ne.