BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Lifestyle

5 produkte që do e bëjnë lëkurën tuaj të shkëlqejë

5 produkte që do e bëjnë lëkurën tuaj të

Shumica e dinë se produktet e kujdesit të lëkurës mund të ndihmojnë lëkurën tonë të duket më mirë. Por nuk është gjithmonë e lehtë të gjesh produktet e duhura. Ky artikull do t'ju tregojë se çfarë të kërkoni kur blini produkte për kujdesin e lëkurës dhe çfarë duhet të prisni kur t'i aplikoni ato.

Lëkura juaj është një nga gjërat e para që njerëzit vënë re tek ju. Nëse ndiheni sikur lëkura juaj është pa shkëlqim, e thatë ose e dehidratuar, nuk mund të mos shqetësoheni se si dukeni. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të përqendroheni në kujdesin për lëkurën tuaj .

Kjo përfshin kujdesin për të dhe shmangien e atyre gabimeve të zakonshme të bukurisë që mund ta bëjnë lëkurën tuaj të duket më keq. Këto janë disa nga këshillat më të mira për kujdesin e lëkurës që mund t'ju ndihmojnë të krijoni një lëkurë me shkëlqim dhe të bukur.

Të gjithë duam të dukemi sa më mirë dhe të ndihemi më mirë. Por ndonjëherë, duket sikur i gjithë informacioni i disponueshëm është i fokusuar në sipërfaqe.

Mënyra më e mirë për të qëndruar të shëndetshëm është të keni një dietë të ekuilibruar. Trupi juaj ka nevojë për lëndët ushqyese të duhura për të funksionuar siç duhet. Ngrënia e ushqimeve të duhura është gjithashtu e rëndësishme për lëkurën dhe flokët tuaj.

Kështu që herën tjetër që do të planifikoni vaktet tuaja, sigurohuni që të përfshini proteina, fibra, vitaminën C dhe A, calcium, hekur, shqerna dhe shumë ujë.

2. Një hidratues i mirë

Lëkura juaj është linja e parë e mbrojtjes mes jush dhe mjedisit. Pa të, ju do të merrni ftohje, infeksione dhe sëmundje. Sekreti për një lëkurë të shëndetshme është ta mbani atë të hidratuar. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në dimër, kur lëkura jonë është natyrisht më e thatë sesa do të ishte në verë. Kur hidratoni lëkurën tuaj çdo ditë, ajo do të mbetet e butë dhe e lëmuar. Dhe nuk do të duhet të shqetësoheni për rishfaqjen e atyre pikave të thata në fytyrën tuaj.

Hidratimi është shumë i rëndësishëm sepse është një zakon i përditshëm që është i lehtë për t'u neglizhuar. Përdorni kremra hidratues për t'u siguruar që lëkura juaj të jetë e hidratuar mirë.

3. Pini mjaftueshëm ujë

Pirja e mjaftueshme e ujit është jetike për një pamje të bukur . Pirja e ujit e mban lëkurën tuaj të hidratuar, por gjithashtu largon toksinat nga sistemi juaj.

Përveç këtyre dy përfitimeve, pirja e mjaftueshme e ujit ndihmon në rritjen e energjisë dhe parandalon dehidratimin. Nëse nuk merrni ujë të mjaftueshëm, trupi juaj mund të vuajë nga qarkullimi i dobët I gjakut. Kjo mund të çojë në lëkurë të thatë, humbje flokësh, dhimbje koke dhe probleme të tjera shëndetësore.

Uji ndihmon për të mbajtur lëkurën elastike dhe të lëmuar, dhe redukton rrudhat duke parandaluar akumulimin e qelizave të vdekura. Gjithashtu mbron lëkurën nga bakteret dhe viruset e dëmshme. Pini 2-3 litra ujë në ditë, mundësisht nëpërmjet vakteev. Nëse jeni duke ushqyer me gji, pini të paktën 8-10 gota ujë në ditë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse jeni shtatzënë.

4. Bëni një gjumë të mirë

Ju ndoshta keni dëgjuar se duhet të flini të paktën tetë orë në natë. Por a e dini pse?

Është vërtetuar se gjumi është thelbësor për funksionimin e duhur të sistemit tuaj imunitar. Trupi juaj kalon në "pushim" ndërsa flini. Trupi rimëkëmbet gjatë gjumit, gjë që ju ndihmon të bëheni më të fortë dhe më të shëndetshëm. Plus, gjumi i jep trurit tuaj një shans të rritet dhe të riparohet. Kjo do të rrisë produktivitetin dhe kreativitetin tuaj.

5. Përdorni krem ??kundër diellit

Përdorimi i kremit kundër diellit është po aq i rëndësishëm për gratë sa është për burrat. Do të mbrojë lëkurën tuaj, por gjithashtu do t'ju bëjë të dukeni më vital. Shenjat e plakjes janë shumë më të dukshme tek femrat sesa tek meshkujt. Kjo për shkak se lëkura e grave është më e hollë, duke i bërë ato më të prekshme ndaj rrezeve të dëmshme të diellit.

Kjo është veçanërisht e vërtetë gjatë shtatzënisë dhe menopauzës. Ju mund të minimizoni efektet duke përdorur rregullisht krem ??kundër diellit. Për më tepër, përpiquni të qëndroni larg diellit nga ora 11:00 deri në orën 15:00.

Ka shumë kremra të ndryshëm kundër diellit në dispozicion, por shumica e tyre janë bërë me filtra fizikë. Këto funksionojnë duke reflektuar dritën ultravjollcë përsëri në atmosferë, ku shtresa e ozonit e thith atë. Kjo parandalon që rrezatimi UV të arrijë në sipërfaqen e tokës. Filtrat fizikë mbrojnë vetëm nga rrezet UVB dhe këta filtra reduktojnë në mënyrë efektive rrezikun e kancerit të lëkurës. Kjo do të thotë që një krem ??i mirë kundër diellit është alternativa më e sigurt për një fytyrë të re plot jetë.