Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

5 shenjat e çuditshme që tregojnë se keni inteligjencë të lartë

Postuar: 21/05/2019 - 12:55

Pse të shqetësoheni dhe të bëni një test për koeficientin e inteligjencës kur mund ta studioni personalitetin tuaj duke analizuar shenjat e inteligjencës?
 
Një mori karakteristikash janë të lidhura me zgjuarsinë, por disa prej tyre indikojnë më shumë se një person është inteligjent.
 
1- Jeni liberalë
 
Njerëzit me pikëpamje politike liberale thuhet se kanë nivele më të larta të inteligjencës. Arsyetimi është se bindjet liberale shkojnë kundër instinkteve tona evolucionare dhe kjo do të thotë që ju mund t’i mposhtni instinktet me intelekt.
 
2- Jeni vetmitarë
 
Sipas studimeve, sa më shumë që njerëzit inteligjentë të shoqërohen me miqtë e tyre, aq më pak të kënaqur ndihen me jetën.
 
3-Flini gjumë vonë
 
Mund të mos jetë e dobishme për karrierën, shkollën ose shumë gjëra të tjera në jetë, por një studim sugjeron që njerëzit inteligjentë kanë më shumë gjasa të bëjnë një lëvizje jo dhe aq të zgjuar: të flenë dhe të zgjohen vonë.
 
4- Jeni përtacë
 
Njerëzit inteligjenti shijojnë më shumë të menduarin sesi të “vepruarin”.
 
5- Keni vuajtur nga ndonjë sëmundje mendore
 
Kërkimet tregojnë se një IQ më i lartë gjatë fëmijërisë është i lidhur me tiparet e çrregullimit bipolar. Njerëzit zgjuar janë gjithashtu më të prirur ndaj ankthit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/09/2019 - 09:08

Jo të gjithë miqtë me përfitime janë aq me fat sa të bien në dashuri, kështu që shijoni momentin.

Postuar: 16/09/2019 - 15:57

Një nënë me tre fëmijë ka kaluar më shumë se tre javë në spital dhe ra në koma pasi iu shfaq sëmu

Postuar: 16/09/2019 - 15:36

Një mëngjes të hëne një grua në Oregon doli jashtë për një moment dhe pastaj ia mbathi me të katë

Postuar: 16/09/2019 - 13:56

Çfarë ka parashikuar kjo javë e shtatorit për ju?

Postuar: 16/09/2019 - 11:53

Një ngjarje që duket e pabesueshme, por është e vërtetë.

Postuar: 16/09/2019 - 07:02

Njihuni me parashikimin, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e ç