Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

7 mënyra për t’u çliruar nga stresi dhe ankthi brenda sekondash

Postuar: 12/02/2019 - 16:17

 Mendimet që shkaktojnë ankth dhe stres i kanë ndjerë të gjithë të paktën një herë në ditë. Efekti i tyre është i menjëhershëm dhe aspak i pëlqyeshëm, kështu që secili prej nesh mundohet t’i largojë, por jo gjithmonë ja arrijmë. Nëse do i ndjeni sërish ju këshillojmë ta ndihmoni veten tuaj për t’u çliruar nga negativiteti me këto mënyra.

 
  1. Fokusohu në frymëmarrjen tënde dhe numëro për 10 sekonda.
  2. Përqendrohu tek ndjesia që kanë këmbët e tua kur prekin tokën.
  3. ‘Skano trupin’, e thënë ndryshe përqendrohu me radhë në të gjitha pjesët e trupit nga koka tek këmbët dhe shiko çfarë të pëlqen dhe çfarë jo.
  4. Imagjino rrezet e diellit, të ngrohta dhe të shndritshme që shkëlqejnë sipër kokës tënde.
  5. Lëre mendjen të mendojë gjithçka që dëshiron.
  6. Mendo për dikë që e do shumë dhe imagjino sikur sa herë merr frymë, ti tërheq ankthin e tij, ndërsa kur e nxjerr frymën i jep gjithçka të mirë që ke në vete. Lumturia që i japim të tjerëve edhe me imagjinatë ndikon tek ne për mirë.
  7. Fol me veten siç do flisje me një shok.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/06/2019 - 15:53

Aty ku ka dashuri, ka edhe xhelozi, por në rastin e shenjës së mëposhtme xhelozia mund të shndërrohet dalëngadalë në një sëmundje që e bren nga brenda.

Postuar: 26/06/2019 - 07:06

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do

Postuar: 25/06/2019 - 07:08

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do

Postuar: 24/06/2019 - 07:08

Ky është horoskopi për ditën e hënë, 24 qershor 2019.

Postuar: 23/06/2019 - 22:08

Një delfin ka sjellë në jetë të voglin e saj në bregun e Gjirit të Lalëzit.

Postuar: 21/06/2019 - 12:28

Sezoni i Binjakëve ishte një periudhë e vërtetë argëtimi dhe prej ditës së sotme futemi në sezoni

Postuar: 21/06/2019 - 07:05

 Dashi