BREAKING NEWS

Haaland ka shënuar 103 gola në 100 paraqitjet e tij të para në ligë në Evropë, ja sa ka Messi dhe Ronaldo?

Haaland ka shënuar 103 gola në 100 paraqitjet e tij të para
x
BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x

Lifestyle

A është më e shëndetshme të flini me çorape? Zgjidhet më në fund dilema e përjetshme, ja çfarë thonë ekspertët

A është më e shëndetshme të flini me çorape?

Njerëzit ndahen në dy grupe, ata që flenë me çorape dhe njerëzit që nuk i durojnë dot. Gjatë ditëve më të ftohta, shumica e njerëzve zgjedhin mënyra për t’u ngrohur, dhe njëra prej tyre është të flenë me çorape. Dikur besohej se kjo ishte e gabuar sepse ndërhyn në qarkullimin natyral të gjakut.

Megjithatë, hulumtimet e reja tregojnë të kundërtën. Ka shumë përfitime nëse mbani çorape teksa flini , të paktën kështu pohon eksperti i gjumit Mark DeCarlo. Çorapet mund t’i ndihmojnë njerëzit të flenë më shpejt dhe më gjatë për shkak të një procesi të quajtur vazodistalim distal.

Hulumtimet treguan se ndryshimet në temperaturën e lëkurës mund të ndikojnë në aftësinë për të fjetur. Veshja e çorapeve në shtrat rrit gjithashtu qarkullimin dhe rrjedhjen e gjakut në këmbë, gjë që ndihmon në uljen e temperaturës mesatare të trupit, duke i sinjalizuar trurit se është koha për të fjetur.

Studime të tjera e konfirmojnë më tej këtë. Një që përfshinte një numër të vogël personash tregoi se të rinjtë që mbanin çorape ranë në gjumë 7.5 minuta më shpejt, flinin 32 minuta më shumë dhe zgjoheshin 7.5 herë më rrallë se ata që nuk mbanin çorape.