BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x
BREAKING NEWS

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të ‘Shëndetësisë’

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të
x
BREAKING NEWS

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e rëndësishëm Roland Bejkos

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e
x
BREAKING NEWS

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës dhe i jep urdhrat e prerë: Nuk jeni të paprekshëm, porosia ime një dhe e vetme!

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e
x
BREAKING NEWS

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente, ia beson Shkodrën krahut të tij të djathtë (EMRI)

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen
x

Lifestyle

A është shenja e Binjakëve shenja e tradhtarëve dhe e shefave “të tmerrshëm”?

A është shenja e Binjakëve shenja e tradhtarëve dhe e

Të shkathët dhe me artikulim shumë të mirë, BINJAKËVE u pëlqen të marrin përgjegjësi dhe t’i çojnë deri në fund detyrat e tyre dhe janë jashtëzakonisht bindës në ato që thotë (sepse nëse një Binjak ka një mendim, nuk ka Zot që ta ndryshojë). Simboli i Binjakëve në zodiak qëndron për binjakët mitologjikë Castor dhe Pollux. Ata përfaqësojnë edhe dy anët e personalitetit.

Binjakët janë përherë rinorë. Shpirti i tyre nuk plaket kurrë dhe sjellja e tyre është plot jetë dhe kështu qëndron deri në fund. Ata janë gjithmonë në kërkim të diçkaje që t’u stimulojë mendjen dhe imagjinatën. Të njejtën gjë duan dhe në një marrëdhënie. Një njëri që t’ju gjallërojë mendjen dhe jetën, përndryshe do të largohen nga ai. Nëse mendja e tyre nuk është e lumtur, atëherë ata do të vazhdojnë rrugën e tyre. Këta persona ne shohin jetën si një vënd të pafund mundësish për të arritur atë që duan kështu që s’ do ndalojnë kurrë së luftuari për të arritur atë që duan. Ata besojnë në intelektin e tyre dhe e dinë që jo shumë njerëz i afrohen në këtë anë.

Edhe pse me plot të mira, këta persona janë hiperaktivë dhe shpesh të papërqendruar. Nëse do mundnin të ishin në dy vende njëkohësisht do e bënin. E kanë të pamundur të përqendrohen në një vend. Është e pamundur për ta të rrinë pa lëvizur. Mëndja e tyre bredh nga një skaj në tjetrin dhe ata do të dëshironin shumë që të njëjtën gjë të bënte edhe trupi i tyre.

Sipërfaqësorë, të paqëndrueshëm, të lënë në baltë, këto janë disa nga tiparet më negative të Binjakëve. Ata mund të jenë emocionalisht të cekët. Ata mund të përjetojnë emocione të forta, por problemi është që nuk i përjetojnë dot për një kohë të gjatë. Nëse ndjehen keq ata nuk do ta përjetojnë për një kohë të gjatë. Do e lënë situatën të kalojë, do mërziten pak kohë dhe pastaj do përshtaten me situatën. Ata nuk shohin arsye për t’ u qurravitur dhe nuk durojnë dot nëse të tjerët e bëjnë këtë. Emocionet mund të ndjehen, por me masë, në të kundërt janë problematike. Kështu mendojnë Binjakët, dhe as mos ju fut diskutimeve për të kundërshtuar sepse s’ ka justifikim.

Kur vjen puna tek marrëdhëniet e dashurisë, Binjakët kanë një reputacion të tmerrshëm si tradhtarët e zodiakut. Është e vërtetë që janë shenjë sociale dhe ju pëlqen të flirtojnë, por shenja e diellit është vetëm një nga tiparet që ndikojnë në tradhti. Ata e dashurojnë që t’i vardisen “presë” së tyre. Do bëjnë të pamundurën që të fitojnë vëmendjen e objektit të tyre të pëlqimit. Shumë prej tyre në momentin që e arrijnë atë që duan largohen. Kot nuk e kanë namin që kanë. Ku ka gjë s’ është pa gjë dhe këtë s’ mund ta mohoni.
Kur vjen puna tek profesioni kjo shenjë është e prirur të jetë shkrimtare, gazetare ose mësues.

Janë magjistarë me fjalët kështu që nuk është çudi që të jenë skenaristë ose aktora humori. Binjakët shquhen për sens humori kështu që s’ është çudi që pjesa më e madhe e tyre janë shpirti i shoqërisë dhe i argëtojnë të gjithë. Ky është dhe një nga tiparet që bën për vete partnerët e tyre, sensi i tyre i shakasë. Ata do t’ iu bëjnë të qeshni dhe në momentet tuaja më të vështira, mos dyshoni asnjëherë për këtë aftësi që kanë. Kur vjen çështja tek puna, nëse keni një shef Binjak duhet të kuptoni që ata ndryshojnë mëndje 7 herë në ditë dhe pretendojnë që ju të mos vini asnjëherë në pikëpyetje veprimet e tyre sepse ata janë të pagabueshëm. Duhet ta kuptoni këtë gjë dhe ta pranoni. Shprehja: “ Po ti javën e kaluar the…” nuk bën punë me këtë shenjë.