BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Lifestyle

A jemi të rrezikuar? Po mbahet nën vëzhgim nga NASA, një asteroid gjigand mund të hyjë sot në orbitën e Tokës

A jemi të rrezikuar? Po mbahet nën vëzhgim nga NASA, një

Një asteroid më i madh sa Statuja e Lirisë do të kalojnë pranë planetit tonë dhe po monitorohet gjatë gjithë kohës nga NASA.

Qendra e Studimeve të Objekteve të Tokës së Afërt të agjencisë hapësinore konfirmoi shkëmbin hapësinor në faqen zyrtare të internetit dhe sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ai u zbulua vetëm më 3 Maj nga Anketa e Mount Lemmon.

I quajtur 2021 JF1, asteroidi po ecën nëpër galaktikë me 38,000 mph sipas listës së Qasjeve të Afërme të Tokës NEO të NASA-s.

NASA thotë se diametri i vlerësuar i 2021 JF1 është midis 95 dhe 210m, potencialisht duke e bërë atë më të madh se Statuja e Lirisë në New York e cila është 93m e lartë.

Ajo do të kalojë rreth 3.2 milion milje nga Toka në 1.11 të enjten në 27 Maj, sipas të dhënave të NASA.

Kjo mund të tingëllojë shumë larg, por është relativisht afër në aspektin hapësinor dhe NASA konsideron gjithçka që kalon brenda 120 milion miljeve të planetit tonë si objekte afër Tokës.

Sipas NASA-s, ajo gjithashtu mund t’i afrohet Tokës në 5 Nëntor të vitit të ardhshëm. Është klasifikuar si një asteroid Apollo, i cili dihet të jetë një nga llojet më të rrezikshëm.

2021 JF1 është asteroidi më i madh që kalon Tokën këtë javë, por nuk është i vetmi.

Ekipi i astronomëve të NASA-s aktualisht po ndjek rreth 2,000 asteroide, kometa dhe objekte të tjera që mund të fluturojnë afër Tokës. Toka nuk ka parë një asteroid të shkallës apokaliptike që nga shkëmbi hapësinor që zhduku dinosaurët 66 milion vjet më parë.

Shumica e asteroideve nuk do të vijnë në kontakt me atmosferën e Tokës, por në raste të rralla, shkëmbinjtë gjigantë hapësinorë mund të shkaktojnë probleme për sistemet e motit.