BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Lifestyle

A mund të bien flokët nga shampot? Zbuloni se çfarë ndikon në rënien e tyre

A mund të bien flokët nga shampot? Zbuloni se çfarë ndikon

Një dush duket relaksues derisa të gjeni pjesë të flokëve tuaj të çmuar që bien nga skalpi juaj. Edhe pse është absolutisht normale që pak flokë të bien kur i lani me shampo, situata bëhet serioze kur rënia e tyre shtohet akoma dhe më shumë . Pra, pse ndodh? A shkakton shampoja juaj rënien e flokëve? A do të ndalojë rënien e flokëve zëvendësimi i shampos tuaj me një tjetër? Me siguri jo. Për shkak se nuk është marka e shampos ajo që ndikon, por përbërësit në atë formulim të veçantë, që mund të jetë shkaku kryesor pas rënies së tepërt të flokëve. Një pikë tjetër që duhet vënë re këtu është se sa shpesh i lani flokët me shampo dhe sasia e shampos që përdorni.

Pra, këtu në këtë artikull, ne do të hedhim dritë mbi përbërësit në shampo që mund të shkaktojnë rënie të flokëve, përbërësit e dëmshëm që duhet të shmangni, sa shpesh duhet të lani shampo dhe këshilla për të reduktuar rënien e flokëve. gjatë larjes me shampo.

A shkakton rënien e flokëve larja e shpeshtë me shampo?

Jo – larja e shpeshtë me shampo nuk shkakton rënie të flokëve dhe nuk çon në rënie të flokëve. Është interesante se në fakt është e zakonshme (natyrore) të humbasësh rreth 100 fije flokësh çdo ditë. Pra, kur lani flokët me shampo, ai thjesht largon fijet tuaja të shkëputura nga baza e folikulit. Përkundrazi, kur nuk i lani shampo, shumica e këtyre fijeve të flokëve të shkëputura thjesht qëndrojnë aty lirshëm, duke pritur që të bien derisa të laheni ose t’i krehni. Me fjalë të thjeshta, sa më rrallë t’i lani me shampo, aq më shumë flokë do të humbni. Në fakt, larja e shpeshtë me shampo ndihmon në flokë të shëndetshëm duke stimuluar lëkurën e kokës dhe duke krijuar kushte optimale për rritje të shëndetshme të flokëve.

Përbërësit e shampos që bëjnë që flokët të bien dhe që duhen shmangur

Sipas raporteve përbërës të shumtë në shampo si sulfatet, vaji mineral, përqindja e alkoolit dhe konservantët mund të rëndojnë flokët tuaj dhe të kontribuojnë në humbjen e tepërt të tyre. Më poshtë është një listë me 7 përbërës shampo që duhet të shmangni për të zvogëluar rënien e flokëve tuaj:

Sulfatet, të tilla si Sodium Lauryl Sulfate dhe Amonium Lauryl Sulfate, janë përbërës të zakonshëm që shtohen në shampo në mbarë botën. Këto sulfate janë detergjentë të fuqishëm me veti të shkëlqyera shkumuese dhe pastruese. Megjithatë, nga ana negative, këto sulfate mund t’i bëjnë flokët tuaj të thatë, të dredhur, të ngatërruar, duke shkaktuar dëmtime dhe rënie të flokëve. Për më tepër, sulfatet heqin vajrat natyralë nga flokët tuaj, duke parandaluar kështu rritjen e shëndetshme të flokëve.

Klorur natriumi (kripë) shtohet në shampo si një agjent trazues. Ndërsa një sasi optimale e klorurit të natriumit është e mirë për kokën tuaj dhe fijet e flokëve (veçanërisht kur keni një skalp të yndyrshëm), përqendrimet e larta mund të çojnë në një kruarje të kokës, thatësi dhe humbje të tepërt të flokëve.

Formaldehidi, një ruajtës, shtohet në shampo për të rritur jetëgjatësinë e produktit dhe për t’i mbajtur ato të qëndrueshme në raft. Një sasi optimale e këtij ruajtësi në çdo produkt kozmetik supozohet se është e sigurt. Megjithatë, një përqendrim i lartë i Formaldehidit mund të shkaktojë dëmtim të flokëve, alergji, rënie të flokëve dhe skuqje të kokës. Pra, kur lani shpesh me shampo, këta lëshojnë ngadalë këtë ruajtës në ajër, duke shkaktuar irritim dhe alergji në sytë, mushkëritë, hundën dhe lëkurën e kokës. Ndërsa asnjë hulumtim klinik nuk ka vërtetuar se vetëm Formaldehidi është shkaku i rënies dhe dëmtimit të flokëve, ai së bashku me kimikatet e tjera, bëhet një nga përbërësit që shkakton rënien e flokëve.

Alkoolet (si Cetearyl, Stearyl dhe Cetyl) shtohen në shumë shampo në mbarë botën. Këto alkoole, kur kombinohen me sulfate, thajnë skalpin dhe flokët tuaj duke hequr vajrat natyralë. Kjo, nga ana tjetër, përsëri shkakton rënie të tepërt të flokëve.

Propilen Glikoli dhe Propilparaben

Propylen Glycol dhe Propylparabeni shtohen në shampo si një hidratant që ndihmon lëndët ushqyese të depërtojnë nëpër lëkurën e kokës. Megjithatë, një përqendrim i lartë i tyre mund të irritojë kokën tuaj, duke rezultuar në humbjen e flokëve. Gjithashtu, mund të prishë ekuilibrin tuaj hormonal duke çuar në uljen e rritjes së flokëve.

Aromat dhe ngjyrat artificiale duhet të shmangen gjithmonë, veçanërisht nëse keni lëkurë dhe flokë të ndjeshme. Ndërsa lënë një erë të këndshme pas larjes me shampo, ato shkaktojnë acarim të rëndë të kokës dhe rënie të flokëve.