BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Lifestyle

Arsyeja pse na pëlqen zhurma e shiut

Arsyeja pse na pëlqen zhurma e shiut

Pavarësisht nëse jeni një nga ata njerëz që e duan shiun apo jo, nuk ka dyshim se zhurma e pikave që bien tenton t’ju japë një ndjenjë qetësie dhe paqeje. Por pse po ndodh kjo?

Sipas Marian Rizkallah, muzikoterapist dhe drejtor i North London Music Therapy, përgjigja ka të bëjë shumë me vetitë ritmike të shiut. E vërteta është, pavarësisht origjinës së tij natyrore, tingulli i shiut është mjaft i qëndrueshëm dhe i parashikueshëm – dhe kjo është ajo që e bën atë kaq qetësues.

“Ashtu si muzika ndikon si në pjesët autonome ashtu edhe në limbike të sistemit tonë nervor (të cilat kujdesen respektivisht për rrahjet e zemrës dhe emocionet tona), kështu tingulli i qëndrueshëm dhe i parashikueshëm i shiut mund të ndihmojë në rregullimin e përgjigjeve të sistemit tonë nervor”, shpjegon Rizkalah.

“Truri ynë mësohet shpejt me ritmin e shiut,” shton ai. “Tingulli nuk është shumë i lartë ose vjen me surpriza të mëdha dëgjimore, gjë që e bën atë shumë miqësor ndaj trurit.”

Katerina Georgiou, një psikoterapiste praktike dhe autore e librit të ardhshëm ‘Kuptimi dhe Përballimi me Stresin’, beson gjithashtu se mënyra se si reshjet i tërheqin shqisat tona mund ta bëjnë atë një përvojë qetësuese dhe lehtësuese të stresit.

“Gjëja kryesore është se zhurma e pikave të shiut prek shqisat tona”, shpjegon Georgiou. “Kur ndihemi të shqetësuar për jetën apo edhe në panik, mund të ndihemi të bllokuar në mendjen dhe kokën tonë. Tashmë dihet gjerësisht se teknikat që na lidhin me shqisat tona mund të na nxjerrin nga ky lak i mendjes sonë dhe të na rikthejnë në kontakt me trupin tonë”.

“Tingulli i pikave të shiut na ndihmon ta bëjmë këtë: tingulli delikat në prag të dritares aktivizon dëgjimin tonë, ndërsa nëse jemi jashtë në shi, ndjesia fizike zgjon prekjen”, tha ajo.

Pra, në fund të fundit është se ka një shpjegim shkencor për prirjen e shumë prej nesh për tingujt e shiut – dhe ndërsa fundi i verës mund të mos jetë aq i mirëpritur, ideja e ditëve me shi të vjeshtës të mbështjellura me batanije në divan nuk tingëllon aq e pakëndshme…