Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Asnjëherë mos i ndëshkoni fëmijët fizikisht, sepse në këto shtete do përfundonit në burg

Postuar: 14/09/2018 - 14:15

Është bërë pis, s’ka marrë një notë të mirë, nuk e mbaroi të gjithë pjatën e gjellës? Kaq i duhet një prindi për t’i dhënë ndonjë dackë të voglit të tyre si ndëshkim. Mundtë pendoheni më vonë, por kjo gjë nuk ka vlerë, pasi fëmija e ka marrë mësimin se dhuna është zgjidhja e vetme.
Gjithsesi psikologët sugjerojnë se tashmë fëmijët kanë të gjithë të drejtëne  botës për t’i vënë prindërit e tyre përballë ligjit në raste dhunë, abuzimi apo neglizhence. “The Independent” shkruan se ky ligj është ende duke u shqyrtuar në shumë vende, përfshi këtu Suedinë, Irlandën, Spanjën, Gjermaninë dhe Portugalinë.
Mos harroni prindër të dashur që një fenomen i tillë ndikon shumë në shëndetin mendor të të vegjëlve, duke e lënë atë të ndrojtur dhe të paaftë të përballet me situata të ndryshme në të ardhmen. Në vend të ndëshkimit fizik, do ishte më mirë ta merrnit fëmijën tuaj përdore, ta ndërronit nëse është bërë pis dhe mbi të gjitha të flisnit me të. Nuk ka gjë më të bukur se në të ardhmen fëmija të shikojë tek ju një mik dhe jo një gardian!a 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2018 - 23:57

Nga një media australiane mësohen fakte të rralla mbi luftëtarë shqiptarë pjesëmarrës në Luftën e Dytë Botërore në anën tjetër të rruzullit tokësor.

Postuar: 13/11/2018 - 22:39

Një studim i ri thotë se valët e të nxehtit jashtë sezonit dëmtojnë spermën e insekteve dhe i b

Postuar: 13/11/2018 - 19:02

Makinat pa shoferë pritet ta fusin transportin e të ardhmes së afërt në utopi, kështu të paktën

Postuar: 13/11/2018 - 17:29

Secili prej nesh e filtron realitetin nëpërmjet një a më shumë shqisave dominuese.

Postuar: 13/11/2018 - 17:22

Shqipatarët shquhen si popull që i pëlqen bestytnitë.

Postuar: 13/11/2018 - 16:52

Shkenca tashmë mund të parashikojë se kush do të jetë bashkëshorti/bashkëshortja juaj i ardhshëm,

Postuar: 13/11/2018 - 14:17

Ka folur pa dorashka një 26-vjeçare nga Zelanda e Re dhe ka treguar dhuratat që merr nga ata që q