BREAKING NEWS

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 25 raste të reja me Covid, asnjë viktimë në
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë Demokratike

Lajm i trishtë! Ndërron jetë ish-deputeti i njohur i Partisë
x
BREAKING NEWS

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të misioneve në Shqipëri, në ato vite kryeministër ishte Ilir Meta, priten të zbardhen emrat e ministrave dhe magjistratëve shqiptarë

Italia deklasifikon 4 mijë dokumente, mes tyre akte top sekret të
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/ Erion Braçe thirrje urgjente të gjithë shqiptarëve: Mos keni frikë! Çohuni!

“Rrezikojmë të njëjtin tmerr...”/  Erion
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave anti-Covid në Gjermani, mijëra njerëz zbarkojnë në rrugë, një burrë pësoi atak kardiak teksa u arrestua nga policia (DETAJET)

Degradon keq situata/ Vazhdojnë protestat masive kundër masave
x
BREAKING NEWS

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda hotelit në Velipojë, pas 2 vajzave ndërron jetë edhe nëna. Ja si paraqitet gjendja e djalit të vetëm të familjes që ka mbijetuar

THELLOHET TRAGJEDIA! Shpërthimi i bombolës së gazit brenda
x
BREAKING NEWS

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në mes të rrugës, njoftohen me urgjencë forcat xheniere

Alarmohen qytetarët në Elbasan, zbulohet një granatë në
x
BREAKING NEWS

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një tjetër lëvizje

GJKKO nuk rihapi hetimin për Fatmir Mediun, SPAK bën një
x

Lifestyle

Befasohen astronomët, zbulojnë shenja jete në planetin shumë afër Tokës

Befasohen astronomët, zbulojnë shenja jete në planetin shumë

Astronomët kanë identifikuar disa molekula të rralla në retë e Venusit, që japin prova për shenja jete në fqinjën më të afërt planetare të Tokës.

“Retë e Venusit përmbajnë fosfinë në një përqendrim prej rreth 20 molekulash në çdo një miliard”, vlerësuan studiuesit nga Britania e Madhe, Japonia dhe SHBA-ja.

“Llogaritjet duket se veçojnë fosfinë që prodhohet nga procese jobiologjike, të tilla si shpërthime vullkanike, stuhi, rrezet e diellit ose pluhuri”, thanë ata, duke i botuar gjetjet e tyre në revistën “Nature Astronomy”.

Astronomët kanë spekuluar prej kohësh se retë e Venusit mund të përmbajnë mikrobe të afta të tolerojnë aciditetin e skajshëm.

Sipas studiuesve, zbulimi i fosfinës, i formuar nga hidrogjeni dhe fosfori, mund të tregojë praninë e një jete jashtëtokësore ajrore.