BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x
BREAKING NEWS

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi sherri mes autorit dhe 55-vjeçarit ku agravoi në përdorimin e armëve. Reagon Policia

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi
x

Lifestyle

Befasojnë me deklaratën shkencëtarët: Macet shtëpiake janë specie “aliene pushtuese”

Befasojnë me deklaratën shkencëtarët: Macet shtëpiake

Një institut shkencor polak i ka klasifikuar macet shtëpiake si një “specie aliene pushtuese”, duke përmendur dëmin që ato u shkaktojnë zogjve dhe kafshëve të tjera të egra.

Disa adhurues të maceve kanë reaguar emocionalisht ndaj këtij përcaktimi duke kritikuar shkencëtarin kryesor të institutit.

Wojciech Solarz, një biolog në Akademinë shtetërore të Shkencave Polake, nuk ishte i përgatitur për reagimin mosmiratues publik kur futi “Felis catus”, emrin shkencor për macen e zakonshme të shtëpisë, në një bazë të dhënash kombëtare të ‘specieve aliene’ të drejtuar nga Instituti i Akademisë për Ruajtjen e Natyrës.

Baza e të dhënave kishte tashmë 1 786 specie të tjera të listuara pa asnjë kundërshtim, tha Solarz për AP të martën. Zhurma mbi speciet e huaja pushtuese nr. 1787, tha ai, mund të ketë ardhur nga disa raportime mediatike që krijuan përshtypjen e rreme se instituti i tij po bënte thirrje për eutanizimin e maceve të egra dhe të tjera.

Solarz nënvijëzoi konsensusin shkencor në rritje se macet shtëpiake kanë një ndikim të dëmshëm në biodiversitetin duke pasur parasysh numrin e zogjve dhe gjitarëve që ata gjuajnë dhe vrasin.

Kriteret për përfshirjen e maceve në mesin e specieve pushtuese të huaja “përmbushen 100% nga macja”, tha ai.

Në fillim të këtij muaji, instituti i Akademisë Polake publikoi një postim në faqen e tij të internetit duke cituar “polemikën” dhe duke kërkuar të sqaronte pozicionin e tij. Instituti theksoi se ishte “kundër çdo mizorie ndaj kafshëve”. Ai gjithashtu argumentoi se klasifikimi i tij ishte në përputhje me udhëzimet e Bashkimit Evropian.