BREAKING NEWS

Pastrimi i parave, autoritetet verifikime në Londër e Athinë për llogaritë e dyshimta, të rrezikuar gjyqtarë, prokurorë dhe politikanë

Pastrimi i parave, autoritetet verifikime në Londër e Athinë
x

Lifestyle

Bëhet zbulimi interesant i nëndheshëm, hedh dritë mbi jetesën e mëparshme mijëravjeçare

Një sistem nëntokësor rreth dymijëvjeçar, me tre dhoma, është zbuluar në perëndim të Murit Vajtues, në Izrael. Kompleksi me tre dhoma, i punuar me dorë me shtresa të gurta, përpara rënies së Jeruzalemit në vitin 70 të erës sonë, është dëshmia e parë e jetës së përditshme të shkuar nën tokë në qytetin antik.

"Ky është një konstatim unik. Kjo është hera e parë që një sistem nëntokësor është zbuluar ngjitur me Murin Vajtues", -thanë bashkëdrejtorët e Autoritetit të Antikitetit të Izraelit, dr. Barak Monnickendam-Givon dhe Tehila Sadiel në një deklaratë për shtyp.

“Ju duhet të kuptoni se 2000 vjet më parë në Jeruzalem, si sot, ishte zakon të ndërtohej prej guri [blloqe]. Pyetja është, pse u investuan përpjekje dhe burime të tilla në dhomat e kërkuara nën tokë në shtratin e vështirë?", -thanë arkeologët.

Qëllimi i kompleksit me tre dhoma, i fshehur me shekuj nën një dysheme të bardhë të mozaikut të një strukture të madhe 1400-vjeçare bizantine/Umayyad, është ende duke u hetuar, por mund të ketë shërbyer si një depo bodrumesh, hapësirë ​​jetese, apo edhe një vend për t'u fshehur gjatë bastisjeve.

Bëhet zbulimi interesant i nëndheshëm, hedh dritë mbi

Bëhet zbulimi interesant i nëndheshëm, hedh dritë mbi

Bëhet zbulimi interesant i nëndheshëm, hedh dritë mbi