BREAKING NEWS

NJOFTIM I RËNDËSISHËM / Komiteti Teknik i Ekspertëve nxjerr masat e reja për të kufizuar përhapjen e Covid, mbyllen universitetet dhe konviktet, ja çfarë pritet të ndodhë me baret dhe restorantet në Shqipëri

NJOFTIM I RËNDËSISHËM / Komiteti Teknik i Ekspertëve nxjerr
x

Lifestyle

Bëhuni gati, këtë tetor do të shohim fenomenin e pazakontë në qiell

Bëhuni gati, këtë tetor do të shohim fenomenin e

Ky muaj ka qenë emocionues për të apasionuarit pas yjësisë. Përveç Hënës Blu, që do ndodhë në Halloween, Marsi do të jetë veçanërisht i ndritshëm në qiellin e natës gjatë gjithë tetorit për shkak të afërsisë së tij me Tokën.

Më 13 tetor, do të ndodhë një ngjarje e referuar si “opposition” (kundërshtimi). Kjo do të thotë se Marsi, Toka dhe Dielli do të rreshtohen në mënyrë të përsosur, me Tokën në mes.

Kurdo që kjo të ndodhë, Marsi arrin pikën e tij më të lartë pikërisht rreth mesnatës dh perëndon në lindje të diellit.

Ndërkohë, ditën e djeshme, më 6 tetor, Marsi erdhi më “afër” Tokës se kurrë, duke qenë rreth 38 milionë milje larg saj. Planeti s’do të jetë më kaq pranë për 15 vite të tjera. Në vitin 2035, ai do të jetë 14 milion milje larg Tokës.