Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çfarë duhet të dimë nëse pickohemi nga kandili detit?

Postuar: 17/07/2019 - 23:45

Ato janë me të vërtetë një nga torturat më të këqija të verës, veçanërisht për ata që shkojnë në plazh dhe për fëmijët që i shtojnë dhimbjet nga frika.
 
Çfarë duhet të bëni kur një kandil deti na sulmon?
 
Mos e fshini zonën e prekur me rërë, mos përdorni amoniak, qëndroni larg diellit. Por le të përpiqemi të kuptojmë dhe detajisht se si mund ta mbrojmë veten nga dëmtimet e këtyre kafshëve ujore, të ngjashme me polipet, të cilat në kontakt me lëkurën nuk shkaktojnë vetëm acarim, por edhe djegje shumë të fortë, pasuar nga kruajtjet.
 
 
Për shkak të rritjes së temperaturës së ujit, kripshmërisë së deteve bregdetare , pickimi i  një kandili deti nuk sjell rreziqe të mëdha shëndetësore përveç se nuk kemi të bëjmë me alergjikë. 
 
Prandaj  duhet shmangur larja  në det nëse vini re se uji në atë zonë ka kandil deti.
 
Nëse jeni duke notuar në det dhe ju afrohet një kandil deti, mos filloni të notoni në një mënyrë të padisiplinuar dhe nervoz. Ju rrezikoni të goditeni më lehtë. 
 
Në vend të kësaj, me ftohtësi, ju mund të arrini të mbani kandilin e  detit në distancë. Gjithashtu është e preferueshme të përdorni syze  noti.
 
Patjetër duhet të pajiseni me një xhel në rast të pickimit.
 
Lani zonën e prekur me ujë të detit, nëse është e mundur dezinfektojeni me sode buke.
 
Mos përdorni ujë të ftohtë, akull, uthull ose amoniak.
 
Shmangni largimin e fragmenteve të tentakulave me piskatore në vend që të përdorni duart tuaja në mënyrë që të mos prishni indet dhe të shkaktojë lirimin e toksinave të dëmshme. 
 
Ju gjithashtu mund të zgjedhni për një kartë plastike, për shembull një kartë krediti, ose një thikë duke e përdorur atë jo në anën e tehut.
 
Mbuloni pjesën e dëmtuar me garzë mjekësore për të shmangur  infeksionet e mëtejshme.
 
Në zonën epickimit , për disa ditë, shmangni rrezet e diellit.
 
Nëse simptoma të tjera (si dhimbje koke, djersitje jashtë kontrollit, zbehje) kombinohen me dhimbje dhe parehati, kontaktoni mjekun.
 
Për fat të keq edhe kandili i detit, me pickimet e tij, mund jetë një goditje e vërtetë anafilaktike e rrezikshme.
 
Sidoqoftë, mos përdorni medikamente pa u konsultuar me mjekun.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/08/2019 - 23:26

Nëse keni vështirësi për të arritur orgazmën ose thjesht doni të rrisni dëshirën seksuale, mund ta bëni shumë mirë këtë me ushqime”, shpjegon Dr.

Postuar: 22/08/2019 - 23:03

Rex Wood është mashkulli që ka arritur të çojë në shtrat më shumë se 100 femra, prandaj le të the

Postuar: 22/08/2019 - 21:36

Spërkasni me pak alkool nën mbulesat e krevatit dhe do të mbeteni pa fjalë, me atë që do të zbulo

Postuar: 22/08/2019 - 21:03

Gjashtë persona të moshës 62 deri në 85 janë arrestuar pasi oficerët e policisë hynë në pyll duke

Postuar: 22/08/2019 - 20:55

Nishanët janë diçka shumë e zakonshme. Pothuajse të gjithë ne kemi nga një të tillë.

Postuar: 22/08/2019 - 20:34

Kur është fjala për seksin, të gjithë ndoshta i bëjnë të njëjtën pyetje vetes, por rrallë e thonë

Postuar: 22/08/2019 - 20:07

Një adoleshente rumune e cili dyshohet se ka shitur virgjërinë e saj në internet, ka pohuar se hi