Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çfarë po rrezikoni duke i larë rrobat me ujë të ftohtë?

Postuar: 23/06/2018 - 21:50

Dijeni se temperatura e ulët me të cilën lani rrobat do të sjellë insekte kudo nëpër shtëpinë tuaj. Një studim i bërë me 2,006 njerëz vuri re lidhjen midis temperaturës së lavatriçes dhe pranisë së molës. Rezultatet treguan se 54% e të pranishmëve i lanin rrobat më së shumti me 30 gradë Celsisus, çka rrit mundësinë që mola të mbijetojë, ndryshe nga ç’do të ndodhte nëse temperaturat do të ishin të larta. Megjithatë nuk është vetëm nxehtësia e lavatriçes ajo që duhet fajësuar për shtimin e insekteve në fjalë. Prania e tyre lidhet edhe me materialin e rrobave. Mola përgjithësisht tërhiqet pas materialeve që përmbajnë një proteinë të quajtur keratin, e cila gjendet te rrobat e leshta dhe të mëndafshta.

Kini parasysh:

Mos mbani kurrë rroba të veshura brenda në dollap, pasi pjesët e djersitura janë një habitat i përkryer për molat

Rrobat e leshta mbajini në çanta të mbyllura

Rrobat që nuk kërkojnë një larje me ujë të ftohtë, lajini me temperaturë mbi 48 gradë Celsius

Kontrolloni vazhdimisht pas mobiljeve, një vend ky shumë i pëlqyer nga larvat për t’u ushqyer

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 18:24

Dakota Johnson u bë e njohur në të gjithë botën, pas rolit të saj në filmin “Fifty Shades of Grey”.Një film ky me skena të shumta erotike +18.

Postuar: 21/02/2019 - 07:03

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si d

Postuar: 20/02/2019 - 21:39

Një grua ishte shpallur në kërkim 18 vite më parë ndërsa trupi i saj është gjetur në frigorifer

Postuar: 20/02/2019 - 16:55

Një tortë e dekoruar në mënyrë të veçantë në një dollap frigoriferik në një dyqan pastiçerie në T

Postuar: 20/02/2019 - 16:12

Karl Lagerfeld, ikona legjendare e Chanel është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 85-vjeçare

Postuar: 20/02/2019 - 15:58

Një e mitur ka ndërruar jetë, pasi konsumoi një akullore me arra.9-vjeçarja kishte shkuar në hote

Postuar: 20/02/2019 - 14:46

Gjatë një operimi mjekët e një spitali në Korenë e Jugut i kanë nxjerrë nga barku një pacienti,