BREAKING NEWS

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e dëborës, policia apel shoferëve

“Shmangni lëvizjet gjatë natës”, nisin reshjet e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së shpërthen në ironi: Rama përngjan shumë me Lady Gaga! Është një njeri i cirkut, bën gafa sepse…

Çështja “McGonigal”/ Deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i PD-së: Kryeministri është i papërgjegjshëm për të mbajtur postin

“Rama është frikacak e burracak...”, deputeti i
x
BREAKING NEWS

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji vetëm opozitës që janë të përçarë, por edhe...

“Kuvendin e kontrollon Rama”, ish-presidenti: Nuk i vendoset faji
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj kryeministrit: Rama i sheh institucionet si copa letre

Çështja “McGonigal"/ Bamir Topi del me akuzat ndaj
x
BREAKING NEWS

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e zezë", Milaim Zeka del me deklaratën befasuese: Faik Ymeri shantazhoi biznesmenët në emër të McGonigal

"U kërkoi 10 milionë euro për t’i hequr nga lista e
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek do të shiten nafta dhe benzina

Bordi i Transparencës ndryshon çmimin e karburanteve, ja me sa lek
x

Lifestyle

Cilat janë profesionet më të mërzitshme dhe më emocionuese? E zbulon studimi

Cilat janë profesionet më të mërzitshme dhe më

Të gjithë e dimë se ka profesione që konsiderohen më emocionuese se të tjerat dhe zakonisht opinionet tona janë subjektive dhe kanë të bëjnë me interesat tona.

Megjithatë, të gjithë jemi dakord që ka disa punë që na tërheqin vëmendjen më shumë se të tjerat, apo jo?

Hulumtimet e fundit nga Universiteti i Essex i vendosin gjërat në perspektivë dhe renditin profesione specifike disa në listën e më të mërzitshmeve dhe të tjera në listën e më emocionueseve.

Studiuesit pyetën më shumë se 500 njerëz në pesë eksperimente të ndryshme se cilat punë u duken më të mërzitshme dhe cilat më argëtuese. Gjetjet tregojnë se industria më e mërzitshme ka të bëjë me profesionet që kanë të bëjnë me financat.

Shikoni cilat janë profesionet më të mërzitshme dhe më emocionuese më poshtë:

5 profesionet më të mërzitshme

Analiza e të dhënave
Mbajtja e kontabilitetit
Sigurimi
Pastrimi
Profesionet bankare
5 profesionet më emocionuese

Aktrimi
Shkencat
Gazetari
Profesionistë shëndetësorë
Mësimdhënia.