BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Lifestyle

Dërgimi i mesazheve me iPhone dhe Android do të jetë 'një përvojë më e mirë' për të gjithë përdoruesit pasi Apple të lëshojë në 2024 përditësimin që me zor po prisni

Dërgimi i mesazheve me iPhone dhe Android do të jetë

Do të ketë ende një ndarje midis flluskave blu dhe jeshile, por mesazhet mes përdoruesve të iPhone dhe Android do të bëhen më të këndshme.

Apple zbuloi se do të shtojë një standard të ri të mesazheve 'më vonë vitin e ardhshëm' për t'i lejuar pronarët e Android të përdorin disa veçori të iMessage.

Ndryshimi do të lejojë që të dy sistemet operative të përjetojnë marrjen e leximit, treguesit e shtypjes dhe ndarjen e përmirësuar të mediave.

Apple është vendosur të shtojë mbështetje për standardin RCS (Rich Communication Services) në një përditësim të softuerit më vonë vitin e ardhshëm.

Përditësimi, i zbuluar për herë të parë nga 9to5Mac , është gjithashtu mënyra e Apple për të qetësuar Aktin e Tregjeve Dixhitale të Bashkimit Evropian të lëshuar në vitin 2020, i cili parandalon 'rojtarët nga vendosja e kushteve të padrejta për bizneset dhe përdoruesit përfundimtarë'.

Kjo do të thotë se kompanitë si Apple duhet t'i bëjnë shërbimet të disponueshme në të gjitha platformat - madje edhe Android-et e saj rivale.

Në një deklaratë për 9to5 Mac, një zëdhënës i Apple tha: 'Më vonë vitin e ardhshëm, ne do të shtojmë mbështetje për RCS Universal Profile, standardi siç publikohet aktualisht nga Shoqata GSM.

"Ne besojmë se RCS Universal Profile do të ofrojë një përvojë më të mirë ndërveprueshmërie kur krahasohet me SMS ose MMS.

"Kjo do të funksionojë së bashku me iMessage, i cili do të vazhdojë të jetë përvoja më e mirë dhe më e sigurt e mesazheve për përdoruesit e Apple."

Google shpërndau RCS për klientët e tij në SHBA në 2019, duke përfshirë leximin e faturave, treguesit e shtypjes dhe përdorimin e ËiFi për të dërguar mesazhe.

Lëvizja ishte për të konkurruar me pëlqimet e iMessage dhe Facebook Messenger.

Por, standardi nuk është në përputhje me mesazhet e Apple.

Apple, megjithatë, nuk po i fton përdoruesit e Android në platformë, por po shton RCS veçmas.

RCS është projektuar për të zëvendësuar standardin e mesazheve të shkurtra (SMS) dhe është zhvilluar që nga viti 2007 me ndihmën e organit tregtar të Shoqatës së Sistemit Global për Komunikimet Mobile (GSMA).

 

Apple ka shtyrë prapa adoptimin e RCS për më shumë se një vit, edhe pse Google dhe të tjerët i kanë bërë presion prodhuesit të iPhone për të adoptuar teknologjinë, thuhet në raport.