Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dëshira për të udhëtuar është e shkruar në gene

Postuar: 11/07/2018 - 22:04

Nevoja për të lënë gjithçka dhe për t’u nisur në një udhëtim është e shkruar në gene.Sipas një studimi të bërë në revistën “Evolution and Human Behavior”, nevoja për të eksploruar, për të udhëtuar e njohur destinacione të reja, varet nga të ashtuquajturat ‘gene udhëtimi’.

Të jesh udhëtar ose jo varet pra nga ADN-ja që nxit kuriozitetin dhe i bën njerëzit të ndjeshëm ndaj stimujve të jashtëm.

Funksioni i këtij geni është i lidhur me hormonin e dopaminës që rregullon humorin.

Me pak fjalë, entuziazmi për të provuar gjëra të reja në momentin kur  udhëtojmë mund të varet tërësisht nga ky gen. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/07/2018 - 21:45

Mendimet negative jo vetëm që ndikojnë negativisht në gjendjen tuaj mendore, por edhe në shëndetin tuaj, mirëpo çojnë edhe në rezultate dhe situata negative.

Postuar: 16/07/2018 - 21:17

Ky është momenti prekës kur një burrë me aftësi të kufizuara në një karrige me rrota është shtyrë

Postuar: 16/07/2018 - 20:35

Michelle Giggler kishte qëllime të mira kur filloi konfiskimin e telefonave, tabletave dhe pajisj

Postuar: 16/07/2018 - 20:25

Edhe pse jemi në vitin 2018 është ende e mundur që të vdesim nga pickimi i insekteve dhe jo vetëm

Postuar: 16/07/2018 - 20:01

Sistemimi i sendeve në kuzhinë është i nevojshëm jo vetëm për një mjedis më të bukur e të rregull

Postuar: 16/07/2018 - 19:36

Dy femra të mbuluara me shami, rreth moshës së mesme kanë shkaktuar rrëmujë në mes të rrugës në W

Postuar: 16/07/2018 - 19:15

Të menaxhosh paratë në mënyrën e duhur është një aftësi e madhe dhe është e nevojshme të jeni rac