Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Diamanti i rrallë shitet për një çmimin rekord në Gjenevë

Postuar: 14/11/2018 - 08:34

Një diamant i rrallë pink është shitur në ankand për 50 milionë dollarë, një çmim rekord për karat.Pink Legacy,  nën 19 karat, u ble nga një markë amerikane Harry Winston në ankand në Gjenevë.

Çmimi prej rreth 2.6 milion dollarë për karat shënoi një rekord botëror për një diamant rozë, sipas kreut  të shtëpisë së ankandit Christie's.Diamanti ishte vlerësuar mes 30-50 milion dollarë para shitjes, dhe është blerë pas vetëm pesë minuta ofertave.

Pronarët e rinj të diamantit e kanë rikthyer atë në Winston Pink Legacy.

Diamanti, i cili ishte në pronësi të familjes Oppenheimer, që më parë drejtoi kompaninë minerare De Beers, është konsideruar "një nga diamantët më të mëdhenj në botë".

Guri drejtkëndor u gjet në një minierë të Afrikës së Jugut rreth 100 vjet më parë dhe ka të ngjarë që forma e saj të mos jetë ndryshuar që kur u prenë fillimisht në vitin 1920, tha Christie.

Pink Legacy arriti të kalojë çmimin e mëparshëm për karat.

Në nëntor 2017, një diamant rozë prej 8.41 karat u shit në ankand në Hong Kond për 17 milionë dollarë, më shumë se 2.1 milionë për karat.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 07:03

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje.
 
Dashi
 

Postuar: 20/02/2019 - 21:39

Një grua ishte shpallur në kërkim 18 vite më parë ndërsa trupi i saj është gjetur në frigorifer

Postuar: 20/02/2019 - 16:55

Një tortë e dekoruar në mënyrë të veçantë në një dollap frigoriferik në një dyqan pastiçerie në T

Postuar: 20/02/2019 - 16:12

Karl Lagerfeld, ikona legjendare e Chanel është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 85-vjeçare

Postuar: 20/02/2019 - 15:58

Një e mitur ka ndërruar jetë, pasi konsumoi një akullore me arra.9-vjeçarja kishte shkuar në hote

Postuar: 20/02/2019 - 14:46

Gjatë një operimi mjekët e një spitali në Korenë e Jugut i kanë nxjerrë nga barku një pacienti,

Postuar: 20/02/2019 - 14:35

Një restorant i vogël, buzë detit në Afrikën e Jugut, me gjashtë pjestarë pa trajnim zyrtar, ësht