BREAKING NEWS

“Je simbol i trafikantit të drogës Pablo Eskobar”, Meta paralajmëron kryeministrin Rama: Do të përfundosh me mjekun te koka dhe policin te dera

“Je simbol i trafikantit të drogës Pablo Eskobar”, Meta
x
BREAKING NEWS

“Është një xhelat i vërtetë”, ish-Presidenti Meta paralajmëron Ramën: Do të përdorim ligjet e tij për të...

“Është një xhelat i vërtetë”,
x
BREAKING NEWS

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak: Më qepej nga prapa si xhol dhe…

Meta shpërthen ndaj Ramës, i kujton kohën kur ishte kryebashkiak:
x
BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x

Lifestyle

Dieta që hedh poshtë gjithçka që dinim deri më sot! Çfarë nuk duhet të hamë me stomakun bosh në mëngjes

Dieta që hedh poshtë gjithçka që dinim deri më sot!

Kos, nje filxhan çaj apo lëng portokalli, këto duket se janë ushqimet kryesore të vaktit të mëngjesit, por, faktikisht një pjesë e mirë e tyre mund ta dëmtojnnë stomakun bosh në mëngjes. Living ka përgatitur një listë të ushqimeve që nuk duhen dhe atyre të domosdoshme për t’u konsumuar në mëngjes.

1-Karamelet.. Ngrënia e tyre në mëngjes rrit ndjeshëm nivelin e sheqerit në sasi të bollshme. Më kalimin e kohës kjo do të shkaktojë diabetin.

2-Kosi dhe nënproduktet e tjera të qumështit..Nëse hani kos kur e keni totalisht stomakun bosh atëherë acidi hidroklorik i formuar në stomak, do të vrasi bakteret laktike. Kështu që përdorimi I nënëprodukteve të qumështit në mëngjes ka pak benefite për trupin tuaj.

3-Dardha.. Fibrat përbërëse të dardhas mund të dëmtojnë membranën mukotike të stomakut nëse jemi ende pa ushqim.

4-Domatet- Bëjnë pjesë te ushqimet e ndaluara në mëngjes pasi kanë një nivel të lartë të acidit tanik I cili rrit ndjeshëm nivelin e aciditetit të stomakut. Kjo gjendje mund të shkaktojë dhe ulcër gastrike.

5- Kastraveci dhe perimet e tjera të gjelbërta..Perimet e gjelbërta janë të pasura me amino acide. Konsumimi I tyre me në stomak bosh do të shkaktonte djegje në zemer, dhembje të muskujve abdominal.

6-Bananet…Nëse konsumamoni banana ende pa ngrënë gjë, atëherë do të rritet menjëherë niveli i magnesit duke shkaktuar probleme me zemrën.

6-Lëngu i portokallit ..Agrumet përmbajnë aciditet të lartë. Kështu që konsumimi I tyre në orët e para të mëngjesit rrit ndjeshëm rrezikun ndaj ulcerës gastrike.

Cfarë duhet të hamë ??

1-Dirthërat- Ndimojnë në eleminim e toksikeve dhe normalizojnë mikroflorën në stomak.

2-Tabletat e grurit- Dy tableta të tilla ndimojnë në rritjen e vitaminës E dhe fitojmë 10% e acidit folic që I duhet patjetër djetës tonë ditore.

3- Vezët- Sipas studimeve ngrënia e vezës në mëngjes ndimon në eleminimin e disa kalorive të panevojshme gjatë ditës.

4-Buka me fara lini dhe pa maja- Karbohidratet në bukë janë të domosdoshme për trupin tuaj.Koha më e mirë për ta përdorur është mëngjesi i herët.

5-Arrat- Arrat e ngrëna në mëngjes normalizojnë nivelin e pehashit në stomak.

6-Mjalti- Mjalti ndimon në zgjimin e trupit tuaj në mëngjes, rrit energjin, ndimon në aktivizimin normal të trurit. Si dhe rrit hormonin e serotonit.