BREAKING NEWS

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku plas dokumentet ‘bombë’: Del vendimi i gjykatës dhe urdhri për asgjësimin e CD-ve

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i policisë në Mitrovicë

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i
x
BREAKING NEWS

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu i ISSH del me njoftimin e rëndësishëm

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu
x
BREAKING NEWS

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos udhëtimet e Arben Ahmetajt: 1600 euro për dy netë

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos
x
BREAKING NEWS

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do shiten nafta, benzina e gazi

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë': Skenar i shërbimeve sekrete të vendeve armiqësore

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë':
x
BREAKING NEWS

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut. Nafta rrënon dollarin në tregjet ndërkombëtare

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut.
x
BREAKING NEWS

Alarm për bombë tek Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit në Tiranë, panik tek punonjësit e zyrave

Alarm për bombë tek Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit në
x

Lifestyle

Dikur thoshin se janë fat, por a e dini arsyen e vërtetë pse ju shfaqen njollat e bardha tek thonjtë?

Dikur thoshin se janë fat, por a e dini arsyen e vërtetë pse ju

Shpesh ju shfaqen njolla të bardha në thonjtë tuaj dhe nuk jeni të sigurt pse ato shfaqen.

Ka disa arsye pse shfaqen këto njolla, por në shumicën e rasteve arsyet janë të padëmshme.

Tradicionalisht besohet se njollat ??e bardha në thonj tregojnë mungesë kalciumi dhe këshillohet të pini më shumë qumësht.
Në shumicën e rasteve, njollat ??e bardha në gozhdë, të njohura shkencërisht si leukonychia me njolla, nuk janë asgjë e tmerrshme.

Ato zakonisht shfaqen thjesht sepse ka pasur një traumë të thonjve.

Në rastet më të këqija, njollat ??e bardha mund të zbulojnë shenja të malaries, sëmundjes së Hodgkin ose anemisë së qelizës drapër.


Sidoqoftë, këto janë dukuri jashtëzakonisht të rralla dhe nuk duhet të jenë shqetësimi juaj kryesor nëse merrni leukoni normale.

Zakonisht ka sinjale të tjera që ju thonë se nuk jeni mirë.

Ju duhet të shihni një mjek nëse vëreni shenja të leukonychia totalis në gozhdën tuaj, ose një gjendje në të cilën e gjithë gozhda është zbardhur.

Nëse vëreni se kjo po ndodh, bëni një takim me mjekun tuaj mjekësor, pasi kjo mund të tregojë sëmundje të zemrës ose diabet.