BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Lifestyle

Domatja është frut apo perime? Shkencëtarët thonë si qendron e vërteta

Domatja është frut apo perime? Shkencëtarët thonë si

Science says the tomato is a fruit. All fruits have one or more seeds inside them and grow from the flower of a plant.

Like any other fruit, the tomato is formed from small yellow flowers on the vine and contains many seeds.

These seeds can be used to plant other tomato plants.

Some other modern tomato varieties have been bred so that they do not produce seeds.

Regardless of the variety, in botanical terms the tomato is still considered a fruit.

According to agroweb.org, in the kitchen, on the other hand, the tomato ranks alongside vegetables and this has given it the reputation of a vegetable.

The case in question has also ended up in the Supreme Court of the United States.

In 1893, a tomato importer went to court claiming that the tomato should be classified as a fruit and asked for a reduction in the import duty.

The court ruled that the tomato should be classified as a vegetable based on culinary use rather than botanical classification.

The tomato is not the only food that continues to suffer an identity crisis.

Other fruits that are considered vegetables are: cucumber, pumpkin, pepper, eggplant, okra.