Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Për dy vite me radhë thanë se 5-vjeçarja ka infeksion, por bëhet zbulimi i frikshëm

Postuar: 26/09/2018 - 12:23

Për dy vite me radhë, mjekët e dërgonin në shtëpi, me simptoma që përsëriteshin dhe me buzëqeshjen e ngrirë të prindërve, të shqetësuar për vogëlushen e tyre.

Për dy vite me radhë, mjekët e cilësuan gjendjen si një infeksion viral dhe po për dy vite me radhë, nuk i bën kontrolle të thelluara.

Por ishte këmbëngulja e prindërve ajo që çoi në zbulimin e së vërtetës së hidhur, Myla Carter, e cila aktualisht është 5 vjeçe, nuk kishte një infeksion, por një tumor në veshka, i cili tashmë ka arritur në stadin e katërt.

Prindërit e Myla, Trevor dhe Lindsey, 39 dhe 37 vjeç, që nga viti 2016, e çuan së paku dhjetë herë vajzën për vizitë, tek mjekët e Carcroft Health Center, në Doncaster, të Britanisë së Madhe.

Vogëlushja kishte dhimbje të shpeshta stomaku dhe të vjella dhe prindërit nuk arrinin të kuptonin arsye.

Vetëm në fillim të shtator, gjatë vizitës së radhës, zbuluan se vogëlushja ishte prekur nga tumori dhe se mundësitë e mbijetesës ndërkohë, kanë rënë me 20%.

Vogëlushja ka rënë shumë nga pesha dhe ka vështirësi në të ecur, si dhe ka nisur një cikël kimioterapish që do të zgjasë 34 javë.

“Është shkatërruese gjithë kjo, doja vetëm që të kthehesha mbas në kohë dhe të kisha kapur çdo gjë më parë, pa arritur situatë në këtë pikë”, tha Lindsey për mediat.

Ndërkohë spitali i Carcroft Health Center deklaruan se rasti është trajtuar seriozisht. por se simptoma nuk ngjallnin dyshime. 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2018 - 11:16

Në stafin e punës ka dhe nga ata që nuk  ju pëlqejnë dhe diçka me siguri e keni bërë.Ndoshta nuk e ke kuptuar se çfarë ka ndodhur, por mund të kesh krijuar vese që janë aspak profesionale për një vend pune.

Postuar: 23/10/2018 - 09:11

Nëse ke filluar t’i dallosh fijet e para gri në të 30-at ose nëse jo deri në të 50-at (lum

Postuar: 23/10/2018 - 09:10

Jo të gjitha thuhen! Veçanërisht nëse të lëndojnë.

Postuar: 23/10/2018 - 07:06

Dashi-Marrja e një roli drejtues do ju vijë natyrshëm, për shkak se ju prireni të jeni disi autor

Tendenca e re e stimulimit të trurit për të përmirësuar memorien, a do ta bënit?

Postuar: 22/10/2018 - 22:45

Me disa tela e sfungjerë, ndoshta dhe në kushte shtëpiake, njerëzit po përpiqen të ndërhyjnë në

Postuar: 22/10/2018 - 20:14

Kjo javë ka si fenomen thelbësor hënën e Plotë e cila nuk është aq e shndritshme dhe e këndshme,

Studimi: Ujërat e Marsit mund të mbështesin jetën

Postuar: 22/10/2018 - 19:50

Shkencëtarët njoftojnë së fundmi se në ujërat tokësore të planetit të kuq mund të ketë oksigjen