Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

E dinit këtë fakt? Beli përcakton jetëgjatësinë, ja çfarë kanë konstatuar ekspertët

Postuar: 20/11/2019 - 15:55

Për të arritur femra pleqëri të thellë patjetër duhet të ketë zemër të shëndetshme dhe masa ideale trupore, kështu së paku konstatojnë ekspertët e Institutit të mjekësisë preventive në Kopenhagë.

Hulumtimet e tyre kanë treguar që femra e tillë vesh numrin 42 të rrobave, ka kërdhokulla dhe gjoks të theksuar, me muskuj dhe shtresa dhjamore mu në ato pjesë, ndërsa belin të theksuar me shumë pak dhjam, transmeton Telegrafi.

Femrat e shëndosha nuk bëjnë pjesë në këtë grup, siç nuk bëjnë pjesë as ato femra me trup të formësuar sikur molla, të cilat kanë shtresa të mëdha të grumbulluara dhjamore përreth belit.

Ky tip i femrave ka rrezik të madh të sëmuret nga sëmundja e zemrës, diabeti dhe hipertensioni.

Me tematikë të njëjtë janë marrë edhe shkencëtarët skocezë, mirëpo ata kanë theksuar që do të ishte gabim të konkludohet që femrat me tepricë kilogramësh janë më të shëndetshme.

Sipas tyre, nga madhësia e numrit të konfeksionit tregues shumë më e rëndësishme është përhapja e indeve dhjamore nëpër trup.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2019 - 13:35

Astrologe Meri ka publikuar horoskopin e fundjavës për shenjat e horoskopit. Sipas Merit do të ketë ndryshime thelbësore në jetën e disa personave.

Më poshtë:

Postuar: 13/12/2019 - 09:32

Jo të paktë janë ata njerëz që besojnë tek besëtytnitë dhe çdo gjë që iu lidh në jetë e lidhin me

Postuar: 13/12/2019 - 09:16

Një djalosh shqiptar nga Gjilani ka bërë një gjest të rrallë.

Postuar: 13/12/2019 - 07:57

Disa persona janë krejt të pandjeshëm, kur bëhet fjalë për t’i dhënë fund një lidhje edhe p

Postuar: 13/12/2019 - 07:03

Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox, për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do

Postuar: 12/12/2019 - 23:56

Një 43-vjeçar ka tentuar të gënjejë instruktorin me qëllim që të merrte provimin e patentës për n