BREAKING NEWS

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e papritura: Dhëntë Zoti, ua merr mendjen dhe...

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”,
x
BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x

Lifestyle

E frikshme! Kurrë më mos mbani shishe me ujë në makinë / Mund të jetë një rrezik i madh për jetën tuaj

E frikshme! Kurrë më mos mbani shishe me ujë në makinë

Sipas një artikulli nga Qendra e Kërkimeve për Katastrofat, 90% e katastrofave natyrale janë të lidhura drejtpërsëdrejti me ujin. Por thatësirat, cunamet apo përmbytjet nuk janë kërcënimet e vetme që hasim.

Ne do t’ju tregojmë si të jeni të kujdesshëm edhe ndaj një shisheje të vogël uji në një ditë të nxehtë. Mund t’ju duket shaka, por e lënë në makinë kjo shishe mund të shkaktojë zjarr!

Si është e mundur:

A e keni provuar ndonjëherë t’i vendosni zjarrin një letre duke përdorur një xham zmadhues me ndihmën e rrezeve të diellit? Është e njëjta gjë. Kur rrezet e diellit kalojnë nëpër plastikë dhe lëng, ai ka të njëjtin efekt si një xham zmadhues. Në një eksperiment të kryer nga Departamenti i Zjarrfikësve në Midwest, drita e diellit në shishen e ujit shkoi deri në 250 gradë.

Kjo këtu për shembull është vetëm një pasojë e vogël:

E frikshme! Kurrë më mos mbani shishe me ujë në makinë