BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Lifestyle

E keni ditur? Ja çfarë fshihet pas pikave që shihni kur mbyllni sytë

E keni ditur? Ja çfarë fshihet pas pikave që shihni kur mbyllni

E keni pyetur ndonjëherë veten për ato forma të çuditshme lundruese që shihni ndonjëherë kur mbyllni sytë? Njolla të vogla të indeve, një koleksion proteinash dhe rruazash të kuqe të gjakut. Disa probleme me shikimin mund të shkaktohen nga një gjendje mjekësore. Shumica e njerëzve përjetojnë halucinacione vizuale të padëmshme kur sytë e tyre janë të mbyllur, të cilat janë rezultat i funksionit normal të syve.

Ato quhen “fosfene” dhe janë ndjesi drite që njerëzit përjetojnë kur në fakt nuk ka dritë për t’i shkaktuar ato. “Sytë tanë nuk fiken në errësirë, por në vend të kësaj krijojnë sinjale të brendshme shumë të dobëta që imitojnë dritën. Këto sinjale gjenerohen vazhdimisht nga qelizat në pjesën e prapme të syve tuaj”,-shpjegon ekspertja Katrina Schmid.

Valët që shohim janë shkaktuar nga ndryshimet në aktivitetin e këtyre qelizave. Pikat mund të ngjyrosen sepse qelizat në sytë tuaj që zbulojnë ngjyrën e tregojnë gjithashtu këtë aktivitet. Këto sinjale transmetohen në tru dhe truri i interpreton ato si aktivitet të rastësishëm. Truri juaj nuk e di se ato nuk janë prodhuar nga drita e vërtetë, kështu që ne mendojmë se po shohim drita me ngjyra dhe modele që nuk janë aty. Është një iluzion. Edhe pse ato ndodhin te njerëzit e shëndetshëm, ato mund të jenë gjithashtu një shenjë e një problemi të retinës, siç është shkëputja e retinës, sëmundje neurologjike ose një shenjë që thjesht i keni fërkuar shumë sytë. Ju mund të shkaktoni fosfene nëse aksidentalisht shtypni lehtë kokën e syrit. Nëse ajo që shihni ka ndryshuar dhe modelet e dritës bëhen shumë më të dukshme ose zgjasin më gjatë atëherë ekziston një problem.