BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x

Lifestyle

E keni ditur këtë fakt? Të qëndruarit këmbëkryq mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin, çfarë duhet të bëni

E keni ditur këtë fakt? Të qëndruarit këmbëkryq

Një veprim i pavetëdijshëm si kryqëzimi i këmbëve ndërsa jeni ulur mund të shkaktojë shumë probleme. Osteopati kanadez Brandon Talbot këshillon të mos kryqëzoni kurrë këmbët ndërsa jeni ulur pasi kjo krijon presion në një pjesë të gjymtyrëve të poshtme.

Ndërsa jeni ulur, shmangni kryqëzimin e këmbëve. Kjo krijon ngjeshje në zonën e ijeve. I gjithë gjaku nga gjymtyrët e poshtme kalon në venën femorale (një enë e madhe gjaku në kofshë) e cila udhëton nën ligamentin inguinal (ijë).

“Presioni i panevojshëm mund të çojë në probleme të qarkullimit dhe në fund të kontribuojë në sëmundjen e venave, duke përfshirë venat me variçe ”, shpjegon Talbot. Ai shpjegon gjithashtu se shëndeti i venave mund të përmirësohet me ushtrime të rregullta.

“Nuk duhet të jetë stërvitje me rezistencë, mund të jetë diçka e thjeshtë, si ecja. Mundohuni të lëvizni të paktën 30 minuta në ditë”, këshillon osteopati. Talbot shton se mbajtja e një peshe të shëndetshme ul rrezikun e presionit të lartë të gjakut.

Yndyra e brendshme gjithashtu mund të kufizojë qarkullimin e gjakut, duke rritur presionin mbi venat. Presioni i lartë i gjakut mund të dobësojë muret e enëve të gjakut me kalimin e kohës – thotë ai. Ajo që këshillon edhe osteopati kanadez është të shmangni qëndrimin ulur për periudha të gjata kohore.

Venat varikoze ndodhin kur valvulat e vogla brenda venave të këmbës ndalojnë së punuari siç duhet, duke shkaktuar grumbullimin e gjakut në vena dhe duke i bërë ato të fryra dhe të dhimbshme. Rritja e presionit në vena gjithashtu mund ta bëjë lëkurën të purpurt dhe të thatë.

Nëse nuk trajtohet, kjo mund të çojë në komplikime të tilla si gjakderdhje, pamjaftueshmëri kronike venoze dhe ulçera të lëkurës.