BREAKING NEWS

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja mori përpara tre kalimtarët, vdes në spital njëri prej tyre (EMRI)

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja
x
BREAKING NEWS

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet masa e dhënë

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na tha se u zhduk”/ Zbulohet për herë të parë shteti ku ndodhet personi që lajmëroi xhaxhanë e Ervis Martinaj për zhdukjen e të shumëkërkuarit të drejtësisë

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na
x
BREAKING NEWS

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e menjëhershëm

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e kërcyer në bodrumet e politikës shqiptare

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e
x
BREAKING NEWS

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e Berishës nga politika, në shtator Kuvendi do shkaktojë “tërmet” për “non gratat” dhe spiunët

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali Berishën, nëse nuk do jetë më deputet ndaj tij do të filloj procesi penal, në shtator do kemi ngjarje të reja

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali
x
BREAKING NEWS

Paralelet mes rastit “Berisha” dhe atij të zv.presidentit të Paraguajit pas shpalljes “non grata” nga SHBA, ja vija e kuqe që i ndan në mes

Paralelet mes rastit “Berisha” dhe atij të zv.presidentit
x

Lifestyle

E keni ditur? Ky është gabimi i madh që bëni kur pini kafe në mëngjes

E keni ditur? Ky është gabimi i madh që bëni kur pini kafe

Për shumicën prej nesh, gjëja e parë që bëjmë në mëngjes është pirja e kafesë me stomakun bosh. Ky zakon nuk është aspak i shëndetshëm pasi përpiqeni ta “mashtroni” urinë me një filxhan kafe për të fituar energji. Ja çfarë ndodh me trupin kur pimë kafe me stomakun bosh:

Rrit sasinë e acidit në stomak

Rritja e acidit në stomak shkakton urth dhe dispepsi, të cilat mund t’i ndjeni gjatë gjithë ditës. Me kalimin e kohës, nivelet e larta të aciditetit mund të shkaktojnë probleme më serioze në stomak, të tilla si ulçera ose sindroma e zorrës së irrituar.


Rrit ndjenjën e stresit

Një sasi e madhe kafeje mund të shkaktojë një ndjenjë stresi dhe kur e pini me stomakun bosh, ky problem vihet re edhe më shumë. Nga ana tjetër, ushqimi redukton stresin, ndaj sigurohuni që të hani diçka me filxhanin tuaj të kafesë.

Ndikon në hormone


Arsyeja kryesore pse kafeja rrit ndjenjën e stresit është çekuilibri që kafeina krijon mes hormoneve. Kafeja me stomakun bosh mund të zvogëlojë sekretimin e serotoninës, hormonit të lumturisë.