BREAKING NEWS

Ankimimi i familjarëve të 4 të vrarëve më 21 janar, GJKKO merr vendimin për çështjen

Ankimimi i familjarëve të 4 të vrarëve më 21 janar,
x
BREAKING NEWS

NATO nxeh gjakrat mes Vladimir Putinit dhe Erdoganit, ja lëvizja që mund t’i kthejë dy miqtë kundër njëri-tjetrit dhe plani i SHBA për të eliminuar grupin rus “Wagner”

NATO nxeh gjakrat mes Vladimir Putinit dhe Erdoganit, ja lëvizja që
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha merr vendimin më të fundit dhe dorëzon në Këshillin e Evropës...

Lulzim Basha merr vendimin më të fundit dhe dorëzon në
x
BREAKING NEWS

Thika përgjak Tepelenën, 42-vjeçari godet rëndë gruan dhe më pas veten

Thika përgjak Tepelenën, 42-vjeçari godet rëndë gruan
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e Elbasanit

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga kati i katërt, zbardhen detajet e para

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga
x
BREAKING NEWS

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja çfarë po ndodh në selinë blu

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja
x
BREAKING NEWS

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon Partinë Socialiste: Nuk më lejojnë të...

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon
x

Lifestyle

E pa dëgjuar më parë/ Valentina Habibaj, gruaja e parë kapitene e një anijeje në Vlorë

E pa dëgjuar më parë/ Valentina Habibaj, gruaja e parë

Dhe pse data sot shënon 8 mars Ditën Ndërkombëtare të Gruas, për Valentina Habibajn konsiderohet një ditë e zakonshme pune.

Kapitenia e anijes nisi punën me kontrollin e përgjithshëm të mjetit të lundrimit, ndezi motorin dhe ngriti spirancën.

E dashuruar me detin, 52-vjeçarja e bën këtë punë prej vitesh.

Det i qetë apo me dallgë nuk është problem për Valentinën. Ajo tregon se kur mori për herë të parë timonin e anijes në duar theu dhe tabutë në këtë lloj profesioni,duke u bërë e para grua kapitene anijeje në qytetin bregdetar.

Kapitenia ka dy fëmijë të cilët ndjekin pasionin e nënës së tyre. Gratë duhet të besojnë në forcën e tyre, ta duan atë që bëjnë dhe patjetër që do t’ia dalin është mesazhi i Valentinës kapitenes vlonjate për të gjitha gratë dhe vajzat në këtë 8 mars.