BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Lifestyle

E padëgjuar më parë, mjeku shpjegon çfarë ndodh kur dikush është në prag të vdekjes

E padëgjuar më parë, mjeku shpjegon çfarë ndodh kur

Një mjek i kujdesit paliativ, i cili ka parë qindra njerëz që vdesin, ka zbuluar se çfarë ndodh kur dikush vdes. Pavarësisht nga e vërteta e pashmangshme, shkencëtarët dinë shumë pak për procesin e vdekjes. Studimet janë të pakta por shumë ekspertë mjekësore publikojnë përvojat e tyre me pacientët.

Eksperti i kujdesit paliativ ka deklaruar se procesi i vdekjes zakonisht ndodh rreth dy javë përpara se zemra të ndalojë së rrahuri për herë të fundit. Seamus Coyle, studiues në Universitetin e Liverpool-it, foli për procesin e vdekjes në një artikull për The Conversation.

“Si ekspert për kujdesin paliativ, mendoj se ka një proces që ndodh dy javë para. Gjatë kësaj kohe, njerëzit priren të bëhen më pak të mirë. Ata zakonisht luftojnë të ecin dhe bëhen më të përgjumur – duke arritur të qëndrojnë zgjuar për periudha gjithnjë e më të shkurtra.

Drejt ditëve të fundit të jetës, aftësia për të gëlltitur tableta ose për të konsumuar ushqim bie. Është koha kur ne themi se njerëzit ‘po vdesin aktivisht’ dhe zakonisht mendojmë se kjo do të thotë se ata kanë dy deri në tre ditë jetë. Sidoqoftë, një numër njerëzish e kalojnë gjithë këtë fazë brenda një dite.

Disa njerëz mund të qëndrojnë në prag të vdekjes për gati një javë derisa japin shpirt.”, tha Seamus Coyle. Çfarë ndodh në të vërtetë në momentin e vdekjes? Kjo është kryesisht e panjohur por disa studime parashikojnë se një sërë kimikatesh lëshohen nga truri.

Këto përfshijnë endorfinat, të cilat mund të shkaktojnë ndjenja euforike tek një person. “Momenti i vdekjes nuk mund të deshifrohet lehtë. Por një studim ende i pabotuar sugjeron se, ndërsa njerëzit i afrohen vdekjes, ka një rritje të kimikateve të stresit në trup.”

Këto janë kimikatet që shtohen kur trupi po lufton një infeksion. Në përgjithësi, duket sikur dhimbja e njerëzve ulet gjatë procesit të vdekjes. “Nuk e dimë pse është kështu – mund të lidhet me endorfinat. Por ende nuk është bërë asnjë hulumtim për këtë”, thotë ai.