BREAKING NEWS

“Pse zgjohet Luli pas një vrasjeje?”/ Frrok Çupi nxjerr prapaskenat ‘bombë’ për ekzekutimin e themeluesit të PD-së: Krim i madh! Ne na plasën në qeli, Berishën e morën me...

“Pse zgjohet Luli pas një vrasjeje?”/ Frrok Çupi nxjerr
x
BREAKING NEWS

Meta në shtator rrezikon të bllokojë qeverinë e re, tentativa në prapaskenë për të vonuar plotësimin e Kushtetueses dhe shkarkimin e presidentit

Meta në shtator rrezikon të bllokojë qeverinë e re,
x
BREAKING NEWS

Trupat amerikane nuk largohen, SHBA mesazh të fortë rusëve se do qëndrojnë në Shqipëri edhe pas “Defender”-it për të stërvitur ushtrinë shqiptare

Trupat amerikane nuk largohen, SHBA mesazh të fortë rusëve se do
x
BREAKING NEWS

Berisha nën terrorin e bashkëqeverisjes Rama-Basha, ish-kryeministri i shqetësuar nga lëvizjet e ndërkombëtarëve dhe surprizat e shtatorit

Berisha nën terrorin e bashkëqeverisjes Rama-Basha, ish-kryeministri i
x
BREAKING NEWS

Qeveria e re, vetëm 4 ministra gëzojnë besimin e Ramës, ja kush rrezikon largimin dhe ndryshimi i strukturës së ministrive

Qeveria e re, vetëm 4 ministra gëzojnë besimin e Ramës, ja
x
BREAKING NEWS

Edith Harxhi nxjerr informacionet “bombë”, zbulon politikanin që do të fundosë SHBA: Kjo parti shumë shpejt do të zhduket...

Edith Harxhi nxjerr informacionet “bombë”, zbulon politikanin
x
BREAKING NEWS

‘Fluturon’ kurba në Shqipëri! Numri i të infektuarve në vend rritet shpejt, ministria zbardh shifrat më të fundit

‘Fluturon’ kurba në Shqipëri! Numri i të infektuarve
x
BREAKING NEWS

Berisha “u shkel syrin” amerikanëve nga Kuvendi i PD, i jep mbështetje Bashës dhe lajmëron se nuk do prishë marrëveshjen për rikthimin në krye të partisë

Berisha “u shkel syrin” amerikanëve nga Kuvendi i PD, i jep
x

Lifestyle

E rrallë/ Fotografohet lakuriqi me përmasa njerëzore, shokohen përdoruesit e rrjetit, krahët e tij deri në 5 metra dhe fytyra ngjan me dhelprën

E rrallë/ Fotografohet lakuriqi me përmasa njerëzore, shokohen

Të gjithë kemi dëgjuar që lakuriqët e natës mbartin shumë infeksionedhe sëmundje të trasmetueshme. Nga aludimet mendohet që Covid-19 ka ardhur prej lakuriqëve.

Por, sa mund të rriten lakuriqët e natës?

Një foto e shpërndarë në Facebook ka shokuar rrjetin, teksa tregon një lakuriq natë me përmasa njerëzore dhe me një gjatësi krahësh deri në 1.7 metra.

E rrallë/ Fotografohet lakuriqi me përmasa njerëzore, shokohen

Fotoja është shkrepur në Filipine dhe sipër saj autori i fotos shkruan:

“Lakuriqi-dhelpër gjigand mund të gjendet në Flipine dhe ka një gjatësi krahësh deri në 1.7 metra. Pavarësisht nga madhësia e tyre prej Hulku, këta lakuriqë janë vegjetarianë dhe kryesisht konsumojnë fruta.”

Por, çfarë thonë studimet për këtë lakuriq?

Lakuriqi-dhelpër është një specie e rrallë, dhe që përmban krahë shumë të gjatë. Në fakt, ato janë aq të gjata saqë shpesh shihen duke u mbështjellë me ta si me ndonjë mantel. Krahët e tyre mund të arrijnë deri në pesë metra të gjera kur hapen plotësisht

Konsiderohet të jetë lakuriqi më i madh në botë dhe fytyra e tyre është e ngjashme me atë të dhelprës, por zakonisht janë të zinj. Sidoqoftë, profilizimi i ADN-së tregon se kjo specie e lakuriqit nuk ka lidhje me dhelprën. Ata nuk kanë një bisht të cila është tipike për dhelprat.