BREAKING NEWS

Klodiana Lala jep detaje nga shpërthimi me tritol në banesën e Armand Dukës: Një luftë e hapur me Veliajn

Klodiana Lala jep detaje nga shpërthimi me tritol në banesën e
x
BREAKING NEWS

Shpërthimi në banesën e Armand Dukës, vjen reagimi i parë nga Basha

Shpërthimi në banesën e Armand Dukës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

Shtëpisë së Armando Dukës i vihet tritoli, Erion Veliaj: Lëri këto filma tani

Shtëpisë së Armando Dukës i vihet tritoli, Erion Veliaj:
x
BREAKING NEWS

Shpërthim me tritol në shtëpinë e Armando Dukës

Shpërthim me tritol në shtëpinë e Armando Dukës
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta plas deklaratën e fortë, zbulon problemin e madh që ka me ligjin Lulzim Basha: Kjo është arsyeja që ai sot i mban ison “Gruas se Bilalit”

Ilir Meta plas deklaratën e fortë, zbulon problemin e madh që ka
x
BREAKING NEWS

U bë president nga socialistët, a është penduar Ilir Meta? Ja si përgjigjet Presidenti

U bë president nga socialistët, a është penduar Ilir Meta?
x
BREAKING NEWS

Përplasja me politikën, sulmohet faqja zyrtare e Federatës Shqiptare të Futbollit

Përplasja me politikën, sulmohet faqja zyrtare e Federatës
x
BREAKING NEWS

Veliaj kërcënon Dukën me SPAK? Reagon për herë të parë Arben Kraja

Veliaj kërcënon Dukën me SPAK? Reagon për herë të
x

Lifestyle

E rrallë/ Shkencëtarët zgjidhin misterin: Si kjo specie ka mbijetuar për shekuj me radhë pa bërë s*ks. Ja si ka funksionuar evolucioni

E rrallë/ Shkencëtarët zgjidhin misterin: Si kjo specie ka

Mbijetesa afatgjatë e specieve të kafshëve pa riprodhim seksual mendohej të ishte praktikisht e pamundur – deri më tani. Shkencëtarët në Universitetet e Këlnit dhe Göttingenit zbuluan se Oppiella nova, lloj merimangash, kanë mbijetuar për mijëra – ndoshta edhe miliona – vjet pa bërë seks.

Te kafshët me dy grupe kromozomesh, përfshirë njerëzit, seksi siguron që gjenetika jonë “të përzihet” duke siguruar diversitet. Ky diversitet gjenetik është ajo që lejon shumicën e jetës në Tokë të përshtatet me kalimin e kohës, duke evoluar karakteristika që i përshtaten më së miri mjediseve tona.

Por kjo “përzierje” nuk ndodh në organizmat që riprodhohen në mënyrë aseksuale. Oppiella nova mund të klonohet në vend që të riprodhohet. Pavarësisht se prodhojnë ato që janë në thelb klonet e tyre, këto specie janë ende në gjendje të prezantojnë variacion gjenetik dhe të përshtaten me mjediset e tyre në një mënyrë ose tjetër.

Dy kopjet e informacionit të tyre gjenetik grumbullojnë mutacione të veçanta, duke evoluar në mënyrë të pavarur. Ky quhet efekti Meselson dhe gjendet vetëm te speciet që riprodhohen vetëm në mënyrë aseksuale.

“Kjo mund të tingëllojë e thjeshtë. Por në praktikë, efekti Meselson nuk është demonstruar kurrë përfundimisht te kafshët – deri tani,” thotë Prof. Tanja Schwander nga Departamenti i Ekologjisë dhe Evolucionit në University of Lausanne.

Mbijetesa e një specie për një kohë të gjatë pa riprodhim seksual është e rrallë, por siç tregoi studimi, jo e pamundur. Ekipi i biologëve dhe zoologëve mendojnë se Oppiella nova vlen ende për t’u studiuar për të kuptuar si funksionon evolucioni pa seks.