Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

A e tregon fytyra pasurinë? Zbuloni çfarë thotë studimi më i ri!

Postuar: 28/04/2018 - 17:12

Një studim i ri i publikuar në Journal of Personality and Social Psychology të tregon se mund të dallosh një person nëse është i pasur apo i varfër thjesht duke e parë.

“Lidhja mes mirëqenies dhe nivelit social është treguar në studimet e mëparshme”, thotë Thora Bojrnsdottir, një studente e universitetit të Torontos dhe bashkëautore e studimit. Në përgjithësi, njerëzit me para jetojnë më të lumtur, më pak ankth, krahasuar me ata që luftojnë për të arritur qëllimet. “Këto dallime të mirëqenies reflektohen në fytyrat e njerëzve”, thotë ajo.

Ajo bashkë me profesorin e psikologjisë, Nicholas O. Rule, kishin lëndë universitare të etnive të ndryshme në foto bardhë e zi. Studimi i tyre u bë duke ua treguar studentëve këto foto dhe saktësia e treguar për të pasurit dhe të varfrit ishte 68%. Për Rule kjo ishte pjesa më e habitshme e studimit. “Nuk prisja që efektet të ishin kaq të forta dhe të vëreheshin diferencat”, thotë ai.

Kur i pyet njerëzit se ku bazohen për të bërë këtë përcaktim, e çuditshme është se nuk e dinë se ku bazohen, por personi u jep përshtypjen që është i pasur, apo është i varfër. Duke u fokusuar më shumë në studim, autorët thonë se sytë dhe goja ishin tiparet kryesore që tregonin gjendjen sociale.

“Me kalimin e kohës fytyra juaj ka reflektime të perjetshme për të zbuluar eksperiencat tuaja. Edhe kur mendoni se nuk shprehni diçka, reliket e këtyre eksperiencave janë akoma aty”, thotë Rule për Universitetin e Torontos.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2018 - 09:17

Të gjithe dëshirojmë që të qëndrojmë sa më gjatë të rinj dhe në formë. Por a e keni menduar ndonjëherë se cili është sekreti për të arritur këtë gjë?

Në fakt çdo gjë është më e thjeshtë seç mund ta kishit menduar.

Postuar: 21/05/2018 - 08:00

Dashi

Postuar: 20/05/2018 - 22:51

Ka shumë arsye pse këpucët mund të mbajnë aromë të keqe, nga djersitja e tepërt, përdorimi i vazhdueshëm në materialet e prodhimit apo mbajtja e këpucëve&nbs

Postuar: 20/05/2018 - 22:04

Ky është momenti i frikshëm kur rrufeja godet një shtëpi.

Postuar: 20/05/2018 - 22:00

Një nxënës shkolle është kërcënuar me vdekje pas vrasjes së një surikati shtatzënë  në një kopsht zoologjik në Hungari pavarësisht paralajmërimeve për të mos e prekur atë.

Postuar: 20/05/2018 - 19:28

Paolo Fox është një ndër astrologët më të ndjekur dhe parashikimet e tij shumë herë “kanë qëlluar” në shenjë.

Postuar: 20/05/2018 - 15:21

Shefi i dasmës mbretërore ishte zgjedhur Mark Flanagan.