BREAKING NEWS

Nuk ndalet 'kriza' e Euros dhe Dollarit, mësoni se ç'po ndodh me monedhat e tjera të huaja

Nuk ndalet 'kriza' e Euros dhe Dollarit, mësoni se
x
BREAKING NEWS

Rudina Hajdari pranon takimet me Agron Nezën, zbulon se çfarë është diskutuar mes tyre

Rudina Hajdari pranon takimet me Agron Nezën, zbulon se çfarë
x
BREAKING NEWS

Tragjedia e Gërdecit/ Gazetari ngre dyshimet e forta: Fatmir Mediu mund të dalë si i përdorur

Tragjedia e Gërdecit/ Gazetari ngre dyshimet e forta: Fatmir Mediu mund
x
BREAKING NEWS

Pritet kthesa e motit! Acari dhe i ftohti "mbërtheu" vendin, zbuloni se çfarë nga pret sot

Pritet kthesa e motit! Acari dhe i ftohti "mbërtheu" vendin,
x
BREAKING NEWS

Jo vetëm pagesa për hotele luksoze, zbulohet vila që Ahmetaj përfitoi nga Klodian Zoto

Jo vetëm pagesa për hotele luksoze, zbulohet vila që Ahmetaj
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha ngre tonet: Mjerë kush shkon atje, ferri është mbi tokë!

Gazetari Hoxha ngre tonet: Mjerë kush shkon atje, ferri është mbi
x
BREAKING NEWS

Skandali Inceneratorëve/ Pagesat për Arben Ahmetajn nga Klodian Zoto, ish prokurori zbardh detaje të forta: Indicie të rëndësishme...

Skandali Inceneratorëve/ Pagesat për Arben Ahmetajn nga Klodian Zoto,
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha ka një mesazh për kryeministrin Rama: Armiku i brendshëm është më i rrezikshëm se ai i jashtëm

Artan Hoxha ka një mesazh për kryeministrin Rama: Armiku i
x

Lifestyle

Ekspertët dalin me studimin e fundit, ja nga e marrin inteligjencën fëmijët

Ekspertët dalin me studimin e fundit, ja nga e marrin inteligjencën

Sipas një studimi, inteligjenca juaj vjenë nga nëna juaj. Gratë kanë kromozomin XX dhe burrat kanë kromozomin XY. Një kromozom është si një hard disk, që jeton në qelizat tona. Ai transporton gjenet tona tek pasardhësit tanë.

Dhe sipas këtij studimi, inteligjenca jonë vjen drejtpërdrejt nga kromozoni X dhe meqenëse nënat tona kanë dy, atëherë ka më shumë gjasa që zgjuarsia jonë të vijë nga ana e nënës.

I njëjti studim sugjeron që kromozomet XY kontribuojnë në aspektin fizik të fëmijëve tuaj. Sigurisht, këto teste janë bërë të gjitha te minjtë, por ka një shans mjaft të mirë që ky informacion të jetë i saktë edhe për njerëzit.

“Rëndësia e marrëdhënies emocionale për zhvillimin e trurit është demonstruar nga studiuesit në Universitetin e Uashingtonit, të cilët zbuluan për herë të parë se dashuria e nënës është vendimtare për rritjen e disa pjesëve të trurit.”

Këta studiues kanë analizuar për shtatë vjet mënyrën se si nënat lidhen me fëmijët e tyre dhe kanë zbuluar se kur mbështesin emocionalisht fëmijët e tyre dhe plotësojnë nevojat e tyre intelektuale dhe emocionale, në moshën 13-vjeçare hipokampusi i fëmijëve është 10% më i madh se ai i fëmijëve që nënat e tyre janë emocionalisht të largëta. Vlen të përmendet se hipokampusi është një zonë e trurit e lidhur me kujtesën, të të mësuarit dhe përgjigjet ndaj stresit.