Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ekspertët gjermanë zbulojnë arsyen: Ja pse meshkujt i zë gjumi pas seksit

Postuar: 15/08/2019 - 23:18

Është i ditur fakti që seksi ka efekt relaksues, madje e stimulon gjumin. Këtë gjë e ka konfirmuar edhe shkenca!

Një mbrëmje pasionante në shtrat para gjumit dhuron ëndrra të bukura dhe netë të qeta, për shkak se stimulon ndjesinë e relaksit.

Këtë gjë e konfirmojnë ekspertët gjermanë të mjekësisë së gjumit të German Sleep Society (Dgsm), të cilët shkojnë më tej edhe në arsyen se pse mashkullin e zë direkt gjumi dhe femrën jo.

Specialistët konfirmojnë dobitë e një gjumi të shëndetshëm në mirëqenien e gjithë organizmit. Kështu për të siguruar gjumë të thellë, këshillohet ndjekja e një stili jete të shëndetshëm si dhe aktivitet fizik konstant.

Mirëpo gjatë seksit çlirohen disa hormone stimulues që e mbajnë trupin aktiv dhe trurin zgjuar, veçanërisht tek femrat, dhe kjo është arsyeja se pse nuk i zë gjumi direkt pas seksit, shkruan noa.al.

Por kjo gjë nuk ndodh njëlloj me meshkujt, të cilët i zë gjumi direkt, për shkak se organizmi i tyre reagon ndryshe.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/09/2019 - 18:51

Një skenë e pazakontë ka ndodhur në një prej restoranteve të njohura të Nando’s në Skoci, p

Postuar: 18/09/2019 - 17:19

Dy të rinj kishin nisur një lidhje dashurie pa u takuar fizikisht, por duke folur në rrjetet soci

Postuar: 18/09/2019 - 11:50

Makinat në lagje ecnin shumë shpejt dhe rrezikonin jetën e nipërve dhe mbesave të kësaj gjysheje

Postuar: 17/09/2019 - 20:02

Planeti i zbuluar kohët e fundit nga Nasa , i ngjashëm me tokën quhet Kepler- 452B dhe ndodhet ja

Postuar: 17/09/2019 - 19:58

Policia në SHBA thotë se një çift kanë kryer seks në makinën e policisë pasi u arrestuan teksa ng