BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x

Lifestyle

Ekspertët japin alarmin: I nxehti po na rrezikon jetën kur flemë

Ekspertët japin alarmin: I nxehti po na rrezikon jetën kur flemë

Ekspertët zbulojnë efektet e nxehtësisë gjatë natës në rrezikun e vdekshmërisë

Studiuesit kinezë dhe të huaj kanë zbuluar efektet e motit të nxehtë gjatë natës në rrezikun e vdekshmërisë, duke publikuar gjetjet e tyre në revistën “Lancet Planetary Health”, citon “Xinhua”.

“Ndikimet shëndetësore të ngrohjes klimatike zakonisht përcaktohen në bazë të temperaturave mesatare ditore, ndërsa pak është studiuar për rreziqet shtesë shëndetësore që vijnë nga netët e nxehta”, -tha Kan Haidong, profesor në Universitetin Fudan.

Studiuesit kanë mbledhur të dhëna të vdekshmërisë në 28 qytete nga Kina, Republika e Koresë dhe Japonia, nga viti 1981 deri në vitin 2010, duke studiuar efektet e temperaturave të larta gjatë natës, që çoi në përfundimin se rritja e tyre ndikon në shtimin e rreziqeve të vdekshmërisë.

Sipas studimit, rreziku relativ i vdekshmërisë në ditët me net të nxehta mund të jetë 50 për qind më i lartë se në ditët me net jo të nxehta.

“Gjetjet tona sugjerojnë një rol në rritje të ngrohjes gjatë natës në efektet shëndetësore të lidhura me nxehtësinë në një klimë në ndryshim”, -tha Kan.