BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Homeland Justice publikon foton e Yuri Kim dhe trondit me paralajmërimin e fundit

Çfarë po ndodh? Homeland Justice publikon foton e Yuri Kim dhe
x
BREAKING NEWS

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku plas dokumentet ‘bombë’: Del vendimi i gjykatës dhe urdhri për asgjësimin e CD-ve

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i policisë në Mitrovicë

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i
x
BREAKING NEWS

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu i ISSH del me njoftimin e rëndësishëm

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu
x
BREAKING NEWS

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos udhëtimet e Arben Ahmetajt: 1600 euro për dy netë

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos
x
BREAKING NEWS

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do shiten nafta, benzina e gazi

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë': Skenar i shërbimeve sekrete të vendeve armiqësore

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë':
x
BREAKING NEWS

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut. Nafta rrënon dollarin në tregjet ndërkombëtare

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut.
x

Lifestyle

Ekspertët japin alarmin për përdoruesit e pajisjeve Samsung dhe Google, zbardhin listën e aplikacioneve që rrezikojnë të dhënat

Ekspertët japin alarmin për përdoruesit e pajisjeve Samsung dhe

Përdoruesit e telefonave Samsung , Huawei dhe Google janë paralajmëruar të fshijnë një numër aplikacionesh të njohura që mund të përmbajnë viruse dhe që mund të përdoren për të vjedhur të dhënat.

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e smartfonëve dhe tabletëve Android se një mori aplikacionesh mund të përmbajnë softuerin e dëmshëm.

Grupi i aplikacioneve është në miliona telefona në mbarë botën dhe disa prej tyre mund të përmbajnë një gabim të egër që mund të vjedhë informacionin personal të dikujt.

Ka pasur raportime që këto viruse janë në gjendje të regjistrojnë përdoruesin e pajisjeve Android në një shërbim të shtrenjtë pa e kuptuar ndonjëherë.

Ai e bën këtë duke vjedhur fshehurazi kodet e sigurisë së, raportoi Daily Express.

Virusi gjithashtu mund të verifikojë abonimet përmes telefonatave pa dijeninë e pronarit të telefonit dhe nëse nuk zbulohet, mund të boshatisë llogarinë bankare të dikujt.

Duke folur për mënyrën se si këto aplikacione të rrezikshme arritën të futeshin fshehurazi në telefonat e njerëzve, ofruesi i programeve antivisur Kaspersky tha : Që nga viti 2020 më shumë se 190 aplikacione të infektuara janë gjetur në Google Play Store, ndërkohë që u publikua edhe lista e plotë e aplikacioneve të dëmshme.

Lista e plotë e aplikacioneve:

Pony Camera

Live Ëallpaper & Themes Launcher

Action Launcher & Ëallpapers

Color Call

Good Launcher

Mondy Ëidgets

Funcalls-Voice Changer

Eva Launcher

Neëlook Launcher

Pixel Screen Wallpaper