BREAKING NEWS

Gary Kokalari zbulon dëshmitarët që do çojnë pas hekurave familjen Berisha për “Gërdecin”, paralajmëron shpalljen “non grata” të Metës dhe tregon se kush është i penduari i dosjes “McGonigal”që do fundosë shumë emra

Gary Kokalari zbulon dëshmitarët që do çojnë pas
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari ngre alarmin dhe zbardh prapaskenat e forta, akuzon Metën se po përpiqet të asgjësojë PD, aktivistja ngre dyshime se Berisha po luan blofin me dosjen “McGonigal”

Evi Kokalari ngre alarmin dhe zbardh prapaskenat e forta, akuzon Metën se
x
BREAKING NEWS

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn
x
BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x

Lifestyle

Ekspertët zbulojnë "magjinë", ja disa mënyra natyrale se si të ngadalësoni plakjen

Ekspertët zbulojnë "magjinë", ja disa mënyra

Fakti është se lëngjet natyrale në përgjithësi kanë një efekt të mirë në shëndet dhe disa lloje madje mund të ngadalësojnë procesin e plakjes sepse përmbajnë antioksidantë, vitamina dhe minerale specifike. Në vend të parë është lëngu i shegës. Shega, ndër të tjera, përmban një molekulë që mikrobioma juaj e zorrëve e shndërron në diçka të quajtur urolithin A. Ky kimikat i mban mitokondritë tuaja të shëndetshme. Disfunksioni mitokondrial njihet si një nga shenjat dalluese të plakjes.

Ju gjithashtu duhet të konsumoni më shpesh lëng karrote pasi përmban shumë antioksidantë kundër plakjes. Disa prej tyre janë luteina dhe beta karoten. Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se beta karoteni ul rrezikun e kancerit të prostatës.

Lëngu i panxharit, falë përqendrimit të lartë të nitrateve, mban enët e gjakut të shëndetshme dhe përmirëson funksionin njohës me kalimin e moshës. Lëngu është gjetur të jetë më i shëndetshëm se forma e gatuar e kësaj perime. Grejpfruti përmban një lloj të veçantë të karotenoidit të quajtur likopen. Në revistën profesionale “Food Science & Nutrition”, u tha se likopeni ka një efekt rinovues në lëkurën e njerëzve të moshës së mesme.