BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri dhe jep lajmin "e keq" për Edi Ramën

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x

Lifestyle

Elon Musk: Nëse e keni këtë tipar, nuk do të jeni kurrë të suksesshëm

Elon Musk: Nëse e keni këtë tipar, nuk do të jeni kurrë

Cilat janë karakteristikat e suksesit? Deri më sot kemi besuar se njeriu më i suksesshëm në botë ka vullnet të fortë dhe për këtë ka arritur të bëhet njeriu më i pasur në botë. Arritjet e Elon Musk, megjithatë, nuk kanë të bëjnë fare me këtë veçori, sipas ekspertëve.

Fuqia e vullnetit, sipas shkencës, është e mbivlerësuar dhe në vetvete nuk ofron sukses. Ajo që nevojitet është vetëkontrolli dhe vendosja e fortë e qëllimeve. Si personalisht ashtu edhe profesionalisht, zgjedhjet tona të ndërgjegjshme dhe të qëndrueshme na afrojnë me ambiciet tona, duke na mbajtur larg çdo gjëje tjetër që na shpërqendron.

Vetëm kur zgjedhjet tona janë në përputhje me qëllimet tona, arrijmë të qëndrojmë larg tundimeve që na çorientojnë. Imagjinoni një mjedis pune plot me stimuj që mund t’ju shpërqendrojnë lehtësisht: celulari që bie si i çmendur nga njoftimet që vijnë nga rrjetet sociale, të gjithë kolegët tuaj duke biseduar pa pushim me njëri-tjetrin. Çfarë duhet bërë në këtë rast?


Ajo që ju duhet këtu është të jeni proaktiv dhe të zgjidhni që në fillim situatën në të cilën do të jeni, duke bërë disa ndryshime të rëndësishme në mjedisin që jeni thirrur të menaxhoni. Si? Ndryshoni çdo aspekt që shkon kundër qëllimeve tuaja. Për shembull, në vend që ta lini celularin në shtëpi, vendoseni në “modalitet fluturimi” në mënyrë që askush të mos ju shqetësojë ndërsa përpiqeni të jepni atë afat të rëndësishëm.

Me pak fjalë, krijoni kushtet që do t’ju çojnë drejt suksesit tuaj pa pengesa dhe kufizoni zakonet që ju mbajnë larg qëllimeve tuaja. Kjo është ajo që Elon Musk bëri dhe bën çdo ditë, duke krijuar një teori të tërë rreth asaj që në fund të fundit sjell sukses.