Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Është kaq e thjeshtë! Nëse 1 femër bën këtë veprim, ajo ka mungesë të theksuar marrëdhëniesh intime

Postuar: 23/08/2019 - 19:01

Meshkujt dhe femrat mund që ta zbulojnë lehtë se kanë apo jo mungesë seksi. Kjo tek femrat manifestohet edhe përmes mënyrave dhe sjelljeve të ndryshme:

1.Lodhje kronike

Shumë femra që nuk praktikojnë seks kanë pagjumësi dhe janë të përgjumura gjatë ditës. Përgjegjës është hormoni oksiton, i cili vepron si një qetësues dhe krijohet gjatë orgazmës. Për shkak të mungesës së këtij hormoni, femrat shpesh janë të shqetësuara dhe kanë problem me gjumin.

2.Plakja e parakohshme

Gjatë seksit krijohet kolagjeni, i cili është përgjegjës për pamjen e bukur dhe rinore të lëkurës. Për shkak të mungesës së kolagjenit, lëkura do të duket më e vjetër se sa është me të vërtetë.

3.Probleme me lëkurën

Puçrrat dhe aknet në fytyrë shfaqen te femrat si pasojë e mungesës së progesteronit, të cilin trupi e liron gjatë seksit, pasi ky hormon është përgjegjës për një fytyrë të pastër.

4.Sjellje armiqësore ndaj njerëzve të tjerë

Përveç fizikës, ekzistojnë edhe pasoja psikologjike për shkak të mungesës së seksit. Femrat e pakënaqura seksualisht janë shpesh armiqësore ndaj gjithë botës rreth tyre.

5.Dobësim i rezistencës ndaj dhimbjeve

Oksitoni është një hormon që krijohet gjatë seksit dhe vepron si ilaç natyror kundër dhimbjeve dhe ngërçeve, kështu femrat që nuk janë aktive në seks shpesh marrin barna kundër dhimbjeve pasi kanë mungesë të oksitonit.

6.Imuniteti i dobët

Marrëdhëniet seksuale përmirësojnë gjendjen e përgjithshme të organizmit dhe rrisin numrin e antitrupave antiviral me 30 përqind.

7.Harresa

Seksi ndikon në qarkullimin e gjakut dhe për rrjedhojë, ndikon në funksionimin më të mirë të trurit.

8.Pakënaqësia e vazhdueshme me pamjen tuaj

Mungesa e seksit ndikon në vetëbesim dhe femrat që nuk kanë marrëdhënie seksuale shpesh nuk kanë besim në vete dhe vazhdimisht janë të pakënaqura me veten dhe pamjen e tyre.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 22:23

Astrologia e njohur Meri Shehu ka qenë e ftuar në T7 në Kosovë, ku edhe foli për shenjat e horoskopit. Pos punës dhe karrierës ajo foli edhe për mëngjeset dhe përditshmërinë e saj.

Postuar: 15/11/2019 - 22:14

Dy shokë kishin dalë për gjueti në Karolinën e Jugut, por një incident e prishi ditën e tyre.

Postuar: 15/11/2019 - 14:37

Mandy Pollard, nga Peterborough në Cambridgeshire, së pari vuri re një shenjë në majë të hundës s

Postuar: 15/11/2019 - 12:44

Përveç lajkave, fjalëve të shumta dhe çapkënllëqeve vajzat të zgjatkan edhe jetën.

Postuar: 15/11/2019 - 10:11

Një djalë 9 vjeçar në Belgjikë është duke përfunduar diplomën e universitetit.