BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Lifestyle

Çfarë duhet të bëni çdo natë për të qenë të shëndetshëm, 7 këshilla të vlefshme

Çfarë duhet të bëni çdo natë për të

Ka shumë arsye për të mbajtur zorrët të funksionojnë siç duhet.

Këtu janë shtatë këshilla të vlefshme që mund t’i zbatojmë çdo natë për ta arritur këtë.

1. Fikni ekranet


Disa persona lënë televizorin ndezur ose celularin për t’i vwnw nw gjumw, por ndoshta do të arrijnë rezultate të kundërta. Drita nga ekranet mund të rrisë nivelet e hormoneve të stresit sepse kërkon vëmendjen tonë, shpjegon mjeku gastroenterolog Dr. Joseph Shami, duke shtuar se pozicioni që zakonisht marrim në jastëk do të jetë një tjetër pengesë. Këshilla e tij është që të fikni të gjitha ekranet të paktën një orë para gjumit.


2. Mos mbani patatina ose çokollata

Sado që patatinat apo çokollata që kemi në dollapin e kuzhinës na tundojnë, duhet të rezistojmë. Sado joshëse të jetë një ushqim i lehtë në mbrëmje, është më mirë të flini me stomakun bosh, pasi të keni konsumuar vaktin e fundit disa orë më parë, sipas mjekut William Li. Në këtë mënyrë do të lejojmë triliona baktere në mikrobiomën tonë të zorrëve të ruajnë ritmet e tyre biologjike. Kur ushqehet me ushqim natën, ora e tyre biologjike humbet dhe ata nuk prodhojnë acide yndyrore me zinxhir të shkurtër në nivelet normale të nevojshme për një metabolizëm të shëndetshëm. Ai shpjegon dhe paralajmëron se nëse ngrënia e ushqimit bëhet zakon, i hap rrugën sindromës metabolike.


3. Zgjidhni ushqime që nxisin shëndetin e zorrëve

Sado që ritmet e përditshmërisë janë stresuese, vakti i fundit i ditës ka nevojë për vëmendjen tonë. Zgjedhjet tona do të përcaktojnë ndikimin negativ ose pozitiv në mikrobiomën e zorrëve, shpjegon patologu Dr Mahmud Kara. Sipas tij, ushqimet miqësore me mikrobiomën duhet të jenë të bollshme me probiotikë, mikroorganizma të gjallë që ofrojnë bakteret e nevojshme dhe prebiotikë, komponime fibroze që ushqejnë probiotikët në zorrë.

Ushqimet me probiotikë: kos, djathëra të fermentuar, perime turshi, etj.

4. Pini shumë ujë

Ndoshta nuk tingëllon tërheqëse që duhet të pimë ujë gjatë natës, vetëm duke menduar se ndoshta do të na detyrojë të shkojmë në tualet në mëngjes. Por kjo është një sakrificë e vogël, thekson Dr. Kara, duke shpjeguar se hidratimi i mirë nxit funksionimin normal të të gjitha organeve, parandalon kapsllëkun, tret ushqimin në sistemin tretës, redukton inflamacionin në mikrobiomën e zorrëve dhe ndihmon në rivendosjen e tij pas një sëmundjeje. ose duke marrë antibiotikë, duke kontribuar në procesin e detoksifikimit.

5. Ulni stresin

Menaxhimi i stresit të përditshëm është jetik për funksionimin e duhur të zorrëve dhe shëndetin e përgjithshëm, thotë internisti Dr. Raphael Kellman. Zorra është e lidhur drejtpërdrejt me trurin përmes boshtit zorrë-tru dhe stresi kronik mund të ndryshojë përbërjen e mikrobiomës me pasoja dramatike shëndetësore. Sipas tij, teknikat e thjeshta si ushtrimet e frymëmarrjes apo meditimi para gjumit dhe shëtitjet në natyrë apo kontakti me të dashurit gjatë ditës mund të kenë efekte mbresëlënëse për lehtësimin e ankthit.

6. Lëvizni pak më shumë

Me shumë mundësi, ideja për të lodhur veten në ecje ose biçikletë duket si trajtimi ideal hipnotik. Por në vend të kësaj, Dr. Kara sugjeron lëvizje të buta të trupit si shtrirje, joga ose një ecje të shpejtë për të ndihmuar tretjen.

7. Flini në anën tuaj të majtë

Njerëzit me stomak të ndjeshëm ndoshta duhet t’i kushtojnë vëmendje pozicionit të tyre të gjumit, vëren Dr. Ali Rezaie në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai. Duke zgjedhur anën e majtë, zvogëlohet rreziku i refluksit të acidit dhe përmirësohet tretja dhe funksioni limfatik.