BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x
BREAKING NEWS

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me Ramën në Sofje, Shqipëria ka probleme me...

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me
x

Lifestyle

Çfarë duhet të dini përpara se të blini një hekur për hekurosje? Zbulojeni këtu

Çfarë duhet të dini përpara se të blini një

Sipas shumë hulumtimeve, hekurosja është puna më pak e pëlqyer nga të gjitha punët e shtëpisë.

Edhe pse shpesh përpiqeni si e si ta shmangni, ka disa raste ku hekurosja është e domosdoshme.

Që ky proces të thjeshtësohet edhe më tepër është e rëndësishme të zgjidhni edhe një hekur cilësor.

AgroWeb.org ju vjen në ndihmë me disa këshilla të vlefshme, të cilat do t’ju ndihmojnë të bëni zgjedhjen e duhur.

Ka disa gjëra kryesore që duhet të merrni parasysh përpara se të blini një hekur. Ato janë:

Sa më i lartë të jetë prodhimi i avullit, aq më efektivisht hekuri do të bëjë punën e tij.

Kjo matet me gramë. Çdo hekur me presion mbi 50 g/minutë konsiderohet një prodhim i cilësor.

Sa më i madh të jetë kapaciteti i rezervuarit të ujit, aq më shumë rroba mund të hekurosni. Kapaciteti i hekurave që AgroWeb.org rekomandon varion nga 0,27 në 0,4 litra.

Gjithashtu ia vlen të zgjidhni një hekur me një hapje të madhe, për  një rimbushje të lehtë dhe nga ku mund të shihni nivelin e ujit përmes rezervuarit.

Ka disa elementë të tjerë që janë më pak të rëndësishëm, por ia vlen t’i mbani parasysh kur blini një hekur të ri.

Të gjitha modelet duhet të kenë funksione për parandalimin e grumbullimit të mbetjeve të dëmshme. Nëse jetoni në një zonë me ujë të fortë, kjo është një domosdoshmëri.

Gjithashtu nivelet e nxehtësisë kanë rëndësi sepse sa më e lartë shkalla e nxehjes, aq më shpejt dhe lehtë do të mund të hekurosni.

Për sa i përket sigurisë, zgjidhni një hekur që fiket në mënyrë automaktike.

Kështu nuk do t’ju duhet të vrisni mendjen dhe të bëheni merak nëse e keni harruar apo jo hekurin ndezur.