BREAKING NEWS

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto kategori! Kryeministri Edi Rama tregon kush përfiton

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto
x
BREAKING NEWS

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit për t’i dhuruar ish-kompleksin “Partizani” dhëndrit të Sali Berishës

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën lidhet nga aferat dhe Soros, Perëndimi do ketë paketë surprizë

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë dy emrat e njohur të politikës që do takojë

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë
x
BREAKING NEWS

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit amerikan: Rusia do të humbasë Donbasin dhe Krimenë, ja çfarë e pret “Carin” deri në vitin 2023

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit
x
BREAKING NEWS

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim: Të përfshirë dhe zyrtarë!

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim:
x

Lifestyle

Fatura i erdhi shumë e lartë, kryefamiljari mbeti i shokuar kur kuptoi se çfarë e harxhonte energjinë

Fatura i erdhi shumë e lartë, kryefamiljari mbeti i shokuar kur kuptoi

Ai mendoi se karikuesi celular i lënë në prizë, do t’i ngarkonte shumë energji elektrike, por e kishte gabim. Me rritjen e bumit të energjisë në faturën e tij, një burrë britanik vendosi të merrte një pajisje matës në mënyrë që të mund të shihte se sa harxhonte çdo pajisje në shtëpinë e tij kur ishin të fikura.

Britaniku, i cili e shkroi historinë e tij në Reddit, tha se priste që karikuesi celular i lënë në prizë t’i ngarkonte shumë energji elektrike, por ai e kishte gabim. Siç tha vetë britaniku: “Pinguinët në Antarktidë nuk janë në rrezik nga unë”.

Ajo që ai vuri në dukje është se njerëzit duhet të jenë shumë të kujdesshëm me pajisjet e tyre të vjetra, pasi “furnizimet moderne të energjisë kanë një çelës ndezës/fikje dhe harxhojnë një sasi të papërfillshme energjie”.

Pra, ajo që ai e pa si dëmtim është furra me mikrovalë . Që nga diagnoza, ai tha: “Tani është fikur në kur nuk përdoret.”

Por kosto në energji edhe më e lartë se ajo e furrës me mikrovalë, ai pa se ia sillte  dekoderi i televizorit, Sky Q. Dekoder për kanalet televizive: “Nuk prisja më shumë se 9 vat. Ai dekoder rri aty  duke mos bërë absolutisht asgjë. Të dy kutitë janë në “eco mode”.

Ajo që ai po mendon gjithsesi,  është vendosja e “ruterit tim broadband dhe ndërprerësit ethernet në një kohëmatës. Një kohëmatës kushton rreth 7 £ dhe unë do ta paguaj vetë për më pak se një muaj nëse ata janë të fikur për 8 orë.”