BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Lifestyle

Faturat e energjisë të larta? Ja si të ruani ngrohjen në shtëpi pa shpenzuar shumë gjatë dimrit

Faturat e energjisë të larta? Ja si të ruani ngrohjen në

Moti ka filluar të bëhet më i ftohtë dhe me rritjen e faturave të energjisë, është e rëndësishme që familjet të dinë si t'i mbajnë shtëpitë e tyre të ngrohta.

Ka disa mënyra për të ruajtur nxehtësinë në shtëpi, disa truke nënkuptojnë se nuk keni nevojë as të ndizni ngrohjen.

1. Izoloni dhe çdo të hapësirë në kornizën e dritares, apo të dyerve.  Edhe një hapësirë vogël mund të lejojë që nxehtësia të largohet dhe të hyjë ajri i ftohtë.

2. Mbuloni dyshemetë tuaja me qilima.  A e dini se nxehtësia mund të ikë përmes dërrasave të dyshemesë? Për të parandaluar duhet të përdoren qilima prej pëlhure që ofron izolim për të ndihmuar në ruajtjen e të ngrohtit. Për më tepër, qilimat ndjehen të këndshëm dhe komod në këmbët tuaja.

3. Mbyllni dhomat që nuk i përdorni shpesh.  Nëse të vetmit njerëz që kalojnë kohë në dhomën tuaj të ndenjes janë të miqtë, atëherë mos shpenzoni para për ta ngrohur atë gjatë gjithë dimrit, ndërsa rekomandohet të qëndroj e mbyllur.

4.Një mënyrë super e thjeshtë për të mbajtur ngrohtë në shtëpi edhe që thjesht të vishni rroba më të ngrohta, si për shembull çorape termale.