Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjërat që bëjnë njerëzit e suksesshëm në fundjavë

Postuar: 12/01/2018 - 21:57

Fundjavat tuaja duhet të ndjehen ndryshe nga ditët e javës, gjë që ndodh nëse i përkushtoheni aktiviteteve dhe pasioneve të ndryshme që nuk keni kohë për ti bërë gjatë javës.

Shkrimtarja Laura Vanderkam, në librin e saj “Çfarë bëjnë njerëzit e suksesshëm para mëngjesit”  vë në dukje se personat e suksesshëm i kushtojnë rëndësi aktiviteteve në fundjavë

Sipas Vanderkam, aktivitete të ndryshme në fundjavë  mundësojnë që mendja dhe trupi juaj të shërohen nga streset tipike që hasni gjatë javës.

1-Planifikoni se si do e kaloni fundjavën tuaj, duke listuar aktivitetet dhe oraret pasi në të kundërt do të përfundoni duke shpërdoruar kohën e lirë.

2-Të shtunën mbrëma kushtojani ndonjë aktiviteti argëtues, si p.sh. të kërceni apo të konsumoni një gotë me miqtë, duke pasur pushim ditën e diel.

3-Maksimizoni mëngjeset tuaja, duke u ngritur herët dhe ushtruar.

4-Krijoni tradita me familjen tuaj, si p.sh. e premtja për pizza apo petullat e mëngjesit ditën e diel.

5-Kushtojini rëndësi gjumit të pasdites, duke i dhënë mundësi trupit për të pushuar dhe për të ndjekur aktivitete të tjera në mbrëmje.

6-Shfrytëzoni fundjavën për të bërë gjithë pazaret e nevojshme për javën.

7-Kushtojuni vëmendje mësimit të një sporti të ri, gjuhe të huaj apo të ndiqni pasionet tuaj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/06/2018 - 20:08

Ai ka lindur djalë, quhet Aron, por gjithmonë e ka ndjerë se ka lindur në trupin e gabuar. Aron ishte 18 vjeç kur kishte fiksim Jared Norris, por ky i fundit nuk e kishte pranuar.

Postuar: 20/06/2018 - 19:48

Me siguri keni menduar se si disa persona arrijnë synime madhështore, kur shumica e njerëzve kanë

Postuar: 20/06/2018 - 19:23

Stina e verës është koha e duhur për të qëndruar jashtë me shoqëri.

Postuar: 20/06/2018 - 18:19

Për të patur një Instagram si ai i blogereve, kërkon kohë dhe përpjekje.

Postuar: 20/06/2018 - 17:03

Një vajzë e cila ka jetuar me organet e saj jetësore jashtë trupit pët 19 vite, është shpëtuar ng

Postuar: 20/06/2018 - 16:44

Të gjithë na ka rastisur të paktën një herë, të njohim njerëz të cilët i duan gjërat në mënyrë pe

Postuar: 20/06/2018 - 16:36

Mund të duket e pabesueshme, por një grua pi urinën e qenit të saj.