Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjaku i kordës freskon mendjen e kavieve të plakura

Postuar: 20/04/2017 - 21:25

Kërkuesit amerikanë të Stanford University, kanë zbuluar se injektimi i kavieve të moshës së mesme me plazmën e gjakut të kordës së kërthizës së njeriut, përmirësonte aktivitetin në zonat e trurit përgjegjëse për krijimin dhe ruajtjen e memories. Kaviet përmirësoheshin gjithashtu në testet e kujtesës dhe të orientimit. Në testet e tyre studiuesit u fokusuan një proteinë të plazmës së gjakut të quajtur TIMP2. Duke u injektuar kavieve më të moshuara vetëm këtë proteinë, ato bëheshin më të shkathëta për të gjetur rrugë e tyre dhe rifitonin aftësi që kishin humbur me kalimin e moshës.

TIMP2 ishte një zbulim intrigues në ndjekje të terapive anti-plakje pasi edhe bllokimi i saj në kaviet më të reja, sillte një vjetrim të parakohshëm të kujtesës së tyre.

 

Por studiuesit thanë se zbulimi vjen vetëm për kaviet dhe është e paqartë sesi TIMP2 mund të luajë me trurin e njeriut. Në vitin 2014 kërkuesit kanë raportuar se një tjetër komponent i plazmës GDF11dukej se nxiste rritjen e enëve të gjakut dhe të qelizave embrionale dhe idetë nuk bien në kundërshtim me zbulimet reja, por konfirmojnë se disa elementë të plazmës së kordës njerezore përmirësojnë funksionimin e trurit, tha neuro-shkencëtari Lee Rubin, i cili studion përdorimin e saj për kurimin e sëmundjeve si Alzheimer.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 7

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/05/2017 - 22:55

Një përbindësh i lashtë deti ka jetuar në të njëjtën kohë me dinosaurët rreth 130 milionë vjet më parë, njoftonin dje shkencëtarët rusë, pas studimit të fosileve të gjetura.

Postuar: 25/05/2017 - 21:56

Adoleshentët që kanë tendencë për të gënjyer, kishin më shumë tendenca për të nisur përdorimin e alkoolit në moshë të vogël, tregonte një studim  ri, i cili shtonte se mbik

Postuar: 25/05/2017 - 21:32

Nëse qumështi i ngrohtë, dushi apo leximi i librit nuk jua sjell gjumin, atëherë ka edhe një teknikë tjetër që ia vlen ta provoni.

Postuar: 25/05/2017 - 21:26

Edhe mes atyre që e quajnë veten përdorues të rrallë dhe jo të varur të kokainës, sinjalet tregojnë se konsumi i drogës ka lidhje me lëshime më të shpeshta dopamine në zonën e t

Postuar: 25/05/2017 - 15:35

Truri i njeriut është i programuar për të mbajtur mend më gjatë ndjenjat pozitive, ndërsa ato negative mundohet t’i fshijë sa më shpejt.

Postuar: 24/05/2017 - 13:43

Disa njerëz e kanë tejet të vështirë procesin e tu zgjuarit nga gjumi në mëngjes, e veçanërisht ata të cilët vikendet i kalojnë duke qëndruar të shtrirë.

Postuar: 23/05/2017 - 22:05

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi se hungërimi dhe “kënga” e gorillave gjatë të ngrënit është një paralajmërim që askush të mos i shqetësojë gjatë vaktit të tyre.