BREAKING NEWS

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje të reja nga biznesi i Vis Martinajt: Kishte lidhje me elementë të botës së krimit në të gjithë Shqipërinë, fitimet rriteshin për shkak të...

‘1 milion euro xhiro në ditë’, gazetari zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën paralajmërimin e frikshëm: Jemi në “luftë” me Iranin ndërsa qeveria...

“Ballkani më i rrezikuar se kurrë”, Mediu bën
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i publikon fotot e Vis Martinajt

Zhdukja e bosit të lojërave të fatit, gazetari zbulon kush po i
x
BREAKING NEWS

Fantastike! Liberalizimi i vizave, Kosova merr lajmin e madh nga Greqia

Fantastike! Liberalizimi i vizave, Kosova merr lajmin e madh nga Greqia
x
BREAKING NEWS

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat janë kriteret për tu bërë efektiv policie

Hapen aplikimet për pranim në Akademinë e Sigurisë, ja cilat
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjetër Kolës në Pukë, shoqërohet edhe një grua nga Berati, zbardhen dyshimet e policisë

Vrasja e Pjetër Kolës në Pukë, shoqërohet edhe një
x
BREAKING NEWS

Senatorja amerikane vizitë zyrtare në Shqipëri, pritet nga presidenti Begaj, e pranishme edhe ambasadorja Kim

Senatorja amerikane vizitë zyrtare në Shqipëri, pritet nga
x
BREAKING NEWS

“Yuri Kim foli si kryeministre e Shqipërisë”, Baton Haxhiu kritika ndaj ambasadores amerikane: SPAK duket më shumë si prokurori e Ambasadës, se...

“Yuri Kim foli si kryeministre e Shqipërisë”, Baton Haxhiu
x

Lifestyle

Gjigandi automobilistik tërheq 1 milionë makina nga tregu, zbulohen shkaqet e forta

Gjigandi automobilistik tërheq 1 milionë makina nga tregu, zbulohen

Tesla po tërheq afro 1.1 milionë makina në SHBA, duke përfshirë disa nga seritë Model 3, Model Y, Models S dhe Model X, sepse xhamat mund të mbyllen shumë shpejt dhe mund t’ju zënë gishtat njerëzve.

Sistemi automatik mund të mos zbulojë pengesa, që do të thotë se ndërsa mbyllen, mund të kapin gishtat. Tesla thotë se nuk ka pasur raportime për lëndime për shkak të defektit ndërsa shtoi se problemi do të rregullohet me një përditësim të softuerit. 

Prodhuesi më i madh në botë i automjeteve elektrike ka pasur përplasje të vazhdueshme me rregullatorët federalë të sigurisë, të cilët, shefi ekzekutiv Elon Musk i quan “policia argëtuese”.

Tërheqjet e mëparshme kanë qenë për shkak:

– kamerat e pamjes së pasme

– përkujtues për rripat e sigurimit

– softuer i sistemit të zërit

Tesla zbuloi problemin me dritaret automatike gjatë testimit të prodhimit në gusht. Pronarët do të njoftohen me letër, nga 15 nëntori. Dokumentet e kompanisë tregojnë se automjetet e prodhuara pas 13 shtatorit tashmë kanë softuerin e përditësuar të nevojshëm për të zgjidhur problemin.