BREAKING NEWS

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën ironinë ‘therëse’: Nuk besoj se është efekti i Benetit dhe Luizit (video)

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën
x
BREAKING NEWS

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja ime ka filluar t’i shqetësojë të tre

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja
x
BREAKING NEWS

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për kryetarin e ri, vjen reagimi i parë i Tabakut

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për
x
BREAKING NEWS

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja çfarë ndodhi në gjyqin për lirimin nga burgu të Tahirit

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja
x
BREAKING NEWS

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme të Tahirit për të dalë ligjërisht nga burgu

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme
x
BREAKING NEWS

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e frikshëm: Tre muajt në vijim pritet të shkojë deri në vlerën...

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt Shqipërisë, Dumani habit me deklaratën: Nuk është kompetencë e SPAK, iu takon...

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez
x

Lifestyle

Hakeri shet të dhënat e politikanëve dhe VIP-ave, Twitter merr goditjen e fuqishme

Hakeri shet të dhënat e politikanëve dhe VIP-ave, Twitter merr

Twitter do të vendoset nën hetim pasi një haker pretendoi se kishte detaje private të lidhura me më shumë se 400 milionë llogari.

Hakeri, “Ryushi”, ofron të dhënat që disponon, kundrejt një pagese prej 200,000 dollarë. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se të dhënat përfshijnë edhe ato të disa personave të famshëm.

Komisioni i Irlandës për Mbrojtjen e të Dhënave tha se “do të shqyrtojë pajtueshmërinë e Twitter me ligjin për mbrojtjen e të dhënave dhe të sigurisë”.

Nga ana e gjigandit të rrjeteve sociale ende nuk kemi një reagim zyrtar ndaj pretendimeve.

Të dhënat thuhet se përfshijnë numrat e telefonit dhe emailet, duke përfshirë ato që u përkasin të famshëmve dhe politikanëve, por madhësia e supozuar e ngarkesës nuk është ende e konfirmuar. Deri tani është bërë publik vetëm një “kampion” i vogël.

The Guardian raportoi se të dhënat e kongresmenes amerikane Alexandria Ocasio-Cortez u përfshinë në mostrën e të dhënave të publikuara nga hakeri. Raportohet gjithashtu se të dhënat përfshijnë të dhënat e gazetarit të njohur  Piers Morgan, të cilit së fundmi iu hakua llogaria e tij në Twitter.